5 uzdrawiających elementów Ritual Trance Dance

5 uzdrawiających elementów Ritual Trance Dance
6 września 2016 MILABO

O pracy z ciałem oraz roli rytmu, intuicji i ciemności – czyli dlaczego Ritual Trance Dance działa.

Ritual Trance Dance to współczesna technika tańca, która łączy pradawne rytuały z zaskakująco skutecznymi, nowoczesnymi technikami pracy z ciałem. Tańczący poprzez medytację w ruchu dążą do osiągnięcia wewnętrznej równowagi i duchowego rozwoju. Wejście w medytacyjny stan transu jest możliwe dzięki takim czynnikom jak: ruch intuicyjny, praca z oddechem, taniec w ciemności, rytm bębnów czy szamańskie podejście do tańca. Artykuł przybliża znaczenie tych elementów. O tym dlaczego warto praktykować taniec ekstatyczny przeczytasz w tekście „Ritual Trance Dance – taniec, który leczy serce i otwiera duszę”.

3 etapy Ritual Trance Dance

Choć Ritual Trance Dance wydaje się niesamowicie prosty, jest potężnym narzędziem wewnętrznej transformacji. Praktyka składa się z trzech etapów. Są to po pierwsze: oddech (Breath of Fire) powiązany z intencją, po drugie sam taniec w opasce na oczy i po trzecie odpoczynek integrujący przeżyte emocje i doświadczenia. Wejście w doświadczenie tańca ekstatycznego jest możliwe dzięki połączeniu techniki nazywanej „oddechem ognia” oraz intencji. Skupienie na oddechu osłabia ego a silna i jasna intencja może pomóc nam zrozumieć lub rozwiązać życiowy problem czy lepiej poznać siebie. Taniec (medytacja w ruchu) pozwala wejść na poziom ducha, gdzie wszystko jest możliwe. Finalny stan to uzdrowienie, powrót do równowagi, łączności z własną duszą, zdrowej miłości własnej i zwiększenie życiowej energii.

5 uzdrawiających elementów Ritual Trance Dance

Taniec ekstatyczny pozostaje jednym z najbardziej płodnych sposobów, w jaki możemy łączyć się z tym, co w nas duchowe. Ludzie, którzy regularnie praktykują tę formę aktywności zauważają znaczącą liczbę głębokich wglądów w siebie, rozwoju intuicji i przebłysków mądrości, dzięki którym rozwiązują efektywniej swoje problemy. To wszystko jest możliwe, dzięki 5 elementom:

  1. Oddech wykorzeniający ego

Głęboki i świadomy oddech to pierwszy krok w Ritual Trance Dance. Oddech ognia (Breath of Fire), stosowany w tej technice to szybkie i rytmiczne oddychanie, które najlepiej poznawać pod okiem nauczyciela. Koncentrując się na pępku i mocnym wydechu przez nos aktywnie pracujemy przeponą. Wdech następuje automatycznie. To bardzo energetyzująca technika oddechowa, która poszerza wydolność płuc zwiększając witalność i uwalniając napięcia z klatki piersiowej. Sprawia, że umysł jest skupiony i zrelaksowany a ego odpuszcza. „Oddech ognia” rozbudza intuicję, wzmacnia także trzecią czakrę – centrum naszej siły woli. Dzięki tym właściwościom nadaje intencji sprawczą moc.

  1. Praca z ciałem poprzez ruch intuicyjny

Najważniejszy element Ritual Trance Dance to taniec intuicyjny, czysta ekspresja pozbawiona takich elementów jak choreografia, układ czy kroki. W tańcu tradycyjnym, każdy ruch posiada znaczenie lub przesłanie (rumba wyraża namiętność kochanków, taniec hinduski poprzez bogatą symbolikę potrafi wyrazić skomplikowane historie miłosne, taniec irlandzki odtwarza historię zniewolenia kraju itp). Ruch intuicyjny, czyli niezamierzony, to akt kreacji, niezwykle angażująca forma tańca nie kontrolowana przez indywidualną wolę. Taki rodzaj tańca odciąża nasz umysł i ułatwia ciału odnalezienie naturalnej ekspresji.

  1. Wejście w Tajemnicę przez rytm

Wejście w stan transu ułatwia medytacyjny rytm bębnów (czasami delikatny, innym razem silny i przytłaczający). Ten pierwotny dźwięk przypomina towarzyszące nam już w życiu płodowym bicie serca. Niezakłócone i stałe uderzenia bębna powodują, że tańczący zagłębiają się w sobie, czują i postrzegają w niecodzienny sposób. W transie szamani podróżują w przeszłość i przyszłość, doświadczając tego, co jest poza ludzkim rozumieniem. W Ritual Trance Dance tańczący osiągają połączenie z własnym wnętrzem. Zrozumienie tego, co się z nami dzieje podczas tańca nie jest potrzebne, ponieważ próby przeanalizowania transu głęboko zaburzają przesłanie, które czeka na nas, kiedy jesteśmy w tym stanie. Jak mówi twórca Ritual Trance Dance, Wilbert Alix:

„Kiedy słuchasz rytmu, oczy powinny być zakryte, oddech powinien być płynny, a ego powoli zacznie odpuszczać. Kiedy powrócisz ze stanu transu do siebie, Twoje ego będzie mniej obecne, a bardziej obecny będziesz prawdziwy Ty z Twoją mądrością i świadomością siebie”.

  1. Powrót do zmysłów: dlaczego tańczymy w ciemnościach

To, co wyróżnia Ritual Trance Dance pośród różnych form tańca ekstatycznego jest ciemność. Dzięki prostemu zabiegowi zasłonięcia oczu, możemy wejść w magiczny stan zawieszenia czy zatrzymania czasu, kiedy wydaje nam się, że jesteśmy jedyni na świecie. Taki taniec pozwala doświadczyć głębi siebie bez potężnych rozpraszaczy jakimi są obrazy wokół nas. Kiedy wzrok jest dominujący trudno w pełni korzystać z pozostałych zmysłów. Proste odcięcie od światła rozwija intuicję, która rozszerza naszą zdolność do rozpoznawania autentyczności i prawdy. Już w czasach antycznych rytuały transowe odbywały się w nocy, aby uczestnicy mogli skupić się na wewnętrznym doświadczeniu i wizjach. Jeszcze starsza, szamańska perspektywa uczy, że ciemność to cień. Metaforycznie rzecz ujmując cień reprezentuje wszystkie aspekty niezrealizowanych części siebie. Szamańskie podejście do tańca w Ritual Trance Dance oznacza obranie za główny cel obudzenie własnego cienia i rozwój duszy.

  1. Szamańskie korzenie tańca transowego

Mimo, że dziś taniec jest jedynie rekreacją, dzięki szamańskiemu podejściu odzyskuje swoje pierwotne, mistyczne znaczenie. Ritual Trance Dance doskonale wypełnia lukę po współcześnie nieobecnych, rytualnych doświadczeniach, które są niezbędne w wewnętrznej transformacji. Szamańskie podejście do tańca, z którego czerpie Ritual Trance Dance, i które towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat, jest tożsame z tym, co dziś nazwalibyśmy modlitwą czy okazaniem czci. Jeszcze zanim ludzie zaczęli używać słów, tańczyli naśladując naturę a wraz z pojawieniem się pierwszych wierzeń taniec trafił do religijnych obrzędów. Tańczono dla bóstw i przodków niezależnie od szerokości geograficznej. Naśladowanie przyrody poprzez ruch i dźwięk było potężnym i skutecznym sposobem na połączenie z Duchem. Nasi przodkowie wierzyli, że poprzez taneczne rytuały, Duch Przyrody wzmacnia w nich odwagę, współczucie i pozwala zajrzeć w przyszłość. Przez tysiące lat taniec wyrażał wdzięczność dla Stwórcy oraz chęć wzmocnienia relacji z Ziemią. Z pierwotnego tańca ekstatycznego, na różnych kontynentach rozwinęły się różnorodne techniki taneczne. Jednak do dziś taniec w transie jest praktykowany przez szamanów, którzy używają go jako narzędzia uzdrawiania. My zachęcamy do doświadczenia mocy Ritual Trance Dance w MILABO. Zajęcia ruszają już 14. września!

 

Opracowanie na podstawie: trancedance.com.

 

Comments (0)

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress