10 najpiękniejszych, starożytnych mantr – znaczenie i korzyści z ich stosowania.

Włącz do swojej praktyki jogi i medytacji mantry, śpiewane od niepamiętnych czasów, by zrelaksować i uzdrowić ciało i umysł

Mantra to jedno z narzędzi duchowego rozwoju, swoisty lek dla duszy.

Kiedy wybieramy sylabę, słowo lub zdanie do powtarzania w formie mantry, afirmujemy jej znaczenie i pozwalamy, by zmieniło nas na głębokim, podświadomym poziomie. Podobnie do afirmacji, mantry mają nam pomóc zmienić nasze negatywne przekonania na pozytywne.Każda mantra jest wibracją o określonej częstotliwości, która niesie pewne znaczenie. Niektóre mantry koncentrują się na rozbudzaniu w nas takich wartości jak współczucie, harmonia czy dobroć. Inne mają nam pomóc przezwyciężyć trudności, dodać pewności siebie, otworzyć na zmiany i nowe możliwości.Wiele z mantr pozbawionych jest racjonalnego znaczenie, niektóre to zwykłe gry słowne, inne to proste sylaby, którym przyznano odpowiednie interpretacje. Były śpiewane od niepamiętnych czasów. Jeszcze zanim powstały religie, ludzie używali ich, by przywołać określone moce (dziś powiedzieliśmy, by rozwijać w sobie pozytywne wartości i postawy) i uzdrowić siebie.

Zacznij mantrować

Zamiast pogrążać się w niestałe, zaprzątające umysł myśli, lepiej poświęcić chwilę na wyciszenie. Jak każdy inny obiekt medytacji, mantra pomaga w zrelaksowaniu się i uspokojeniu umysłu. Podczas głośnej recytacji cichnie gąszcz myśli, który zazwyczaj biegnie w tyle naszych głów. Uważa się, że samo słowo mantra znaczy „ta, która chroni umysł”. O tym, jak zacząć medytować pisaliśmy w artykule „Medytacja dla początkujących w 12 krokach”. Wybierz mantrę, której potrzebujesz i włącz ją do swojej praktyki medytacji.

  1. OM – Śpiewanie lub głośne recytowanie dźwięku OM jest dobrym sposobem na wewnętrzne wyciszenie. Wibrujące powtórzenia pogłębią naszą praktykę jogi lub medytacji. Mantrowanie dźwięku OM prowadzi do harmonijnego współgrania ze wszechświatem. OM ma częstotliwość 432 Hz, co jest naturalną częstotliwością dźwięku wszechświata. Ta uznawana za świętą mantra oznacza właśnie dźwięk wszechświata, jest symbolem aktu stworzenia.

  2. OM MANI PADME HUM – Jedna z najbardziej znanych mantr buddyjskich. „MANI” to klejnot, symbol czystej mądrości; „PADME” to lotos, symbol współczucia i mądrości. Recytacja tej mantry, wiążę się z rozwijaniem w sobie współczucia i mądrości. Sześć sylab odnosi się do całości nauk Buddy.

  3. RA MA DA SA - SA SAY SO HANG– Prastara, przepiękna, oczyszczająca mantra, która składa się z ośmiu sylab. Jej uzdrawiające właściwości opisuje na swoim blogu Agnieszka Maciąg. Przywraca równowagę, daje poczucie bezpieczeństwa. Można jej posłuchać: Tutaj.

  1. OM MANI PEME HUNG – Mantra współczucia. Zmniejsza dumę, usuwa zazdrość, złość, nienawiść, przywiązanie i chciwość, odcina niewiedzę. Otwiera serce.

  2. OM SHANTI, SHANTI, SHANTI – Znaczy: „Om, pokój, pokój, pokój”. Chodzi o pokój umysłu, ciała i mowy.

  3. HAMSA – Dosłownie znaczy „łabędź” – to metafora ludzkiej jaźni, naszego indywidualnego ja. Tę mantrę nasza dusza wypowiada samoistnie podczas oddychania, afirmując swoją tożsamość z bóstwem. Na wdechu wypowiadamy „HAM”, na wydechu „SA”.

  4. OM GUM GANAPATAYEI NAMAH – Tej mantry najlepiej używać, gdy chcemy się skupić przed ważnym wyzwaniem, ma moc usuwania przeciwności losu. Dosłownie znaczy: „Kłaniam się przed Ganeśią, który jest w stanie usunąć z mej drogi wszelkie przeszkody”. Ganeśa jest hinduskim bogiem mądrości i sukcesu.

  5. OM NAMAH SHIVAYA – Ta mantra pomaga budować pewność siebie. Przypomina, że wszyscy składamy się z tej samej boskiej energii. W tłumaczeniu: „Kłaniam się przed Sziwą, który reprezentuje najwyższą jaźń”.

  6. HO’ OPONOPONO – Prastara hawajska mantra pojednania i wybaczania. Oczyszcza z gniewu, uwalnia od złych myśli, uczy wybaczać. Dosłownie znaczy: „Przepraszam. Proszę wybacz mi. Dziękuję. Kocham Cię”. Dobrze jest używać tej mantry w chwilach złości, zdenerwowania czy wstydu. Zamiast słów „ho’oponopono”, jako mantry można używać tłumaczenia.

  7. MARANATHA – Chrześcijańska mantra. Słowo pochodzą z języka aramejskiego, którym posługiwał się Jezus. Możliwe, że „Maranatha” było używane jako pozdrowienie wśród pierwszych chrześcijan. Ta mantra jest wyznaniem głębokiej wiary. Znaczy „Panie, przyjdź”.

Wskazówki, jak używać mantr

Podczas recytowania mantr nie należy być głośnym, nasza uwaga powinna być skierowana do naszego wnętrza. Osoby dłużej praktykujące mogą powtarzać mantrę w ciszy. Podstawowym elementem jest skupienie, które jest warunkiem medytacji.W tradycji buddyjskiej i hinduskiej mantry powtarza się używając różańca zwanego mala. Również muzułmanie (sufizm) znają tradycje mantrowania, do której używają różańców zwanych subha lub tasbih. Taki różaniec nie jest nam oczywiście potrzebny, by wprowadzić mantry do swojej praktyki.Przed rozpoczęciem recytacji mantr dobrze jest wziąć kilka głębszych oddechów. Mantry naturalnie wejdą w rytm z naszym oddechem. Nie angażuj się w rozmyślania o znaczeniu słów czy sylab, wystarczy, że wiesz, jaka idea za nimi stoi. Puść wszystkie troski, nie przejmuj się wymową. Gdy ostatni raz mantra wybrzmi, posłuchaj ciszy – odświeży Twój umysł i emocje.

Zobacz nasze aktualne wydarzenia, podczas których doświadczysz nowych technik i narzędzi wspierających Twój holistyczny rozwój.

Previous
Previous

Joga poza matą: sprawdź, jak może zmienić się twoje życie dzięki regularnym ćwiczeniom.

Next
Next

Medytacja dla początkujących w 12 krokach.