15 przepięknych afirmacji, które wzmocnią praktykę asan i przypomną Ci o duchowym wymiarze jogi

Joga dla początkujących: jak stosować afirmacje i intencje, by pogłębić praktykę jogi.

Nauczyciele często zachęcają do praktykowania jogi z intencją. Ale co to w ogóle znaczy? Jak w praktyce wyglądają ćwiczenia połączone z intencją lub afirmacją? Z tym artykułem joga dla początkujących stanie się łatwiejsza. 

Czy czujesz, że joga to dużo więcej niż tylko rozciąganie ciała?

Jeśli tak, musisz spróbować praktyki połączonej z afirmacjami. Ucząc szacunku dla fizycznych ciał, joga przypomina nam, że jesteśmy czymś dużo większym niż tylko materią. Stosowanie intencji i afirmacji to sposób na pogłębienie pracy z asanami, które przypomina nam o duchowym dziedzictwie jogi.Podczas wykonywanych ćwiczeń, ruchu ciała nie powinno się oddzielać od autorefleksji. Nasze myśli mogą wspierać ćwiczenia, być neutralne albo szkodliwe. Asany mogą więc nas zbliżać do samorealizacji, bądź od niej oddalać.Sprawność i siła, które zyskujemy dzięki praktyce mogą służyć kultowi ciała i egoistycznej próżności lub uczyć nas uważności i budować psychiczną wytrzymałość potrzebną w trudnych sytuacjach życiowych. Nasza propozycja to zaproszenie do praktyki z jedną afirmacją wybraną z przygotowanej przez nas listy lub poszukanie osobistej intencji. 

Jak pracować z afirmacjami w jodze?

Bez względu na wykonywane pozycje, częścią praktyki jogi jest zachowanie uważności pozwalającej śledzić wewnętrzne dialogi. Śledzenie emocji pojawiających się podczas wykonywanych asan pomaga w odkryciu głębokich intencji i pragnień.Podczas praktyki, możesz skupić się na wzmacnianiu w swoim życiu ogólnych, wybranych przez Ciebie jakości, takich jak nadzieja, wrażliwość czy siła. Możesz też ćwicząc szukać intencji w sobie. Jak? Wykonując dowolną asanę, np. pozycję Wojownika, poszukaj w sobie odpowiedzi, czy jest to asana, która otwiera Cię na nowe możliwości? A może przede wszystkim rozbudza w Tobie odwagę? Zatrzymaj się na chwilę w asanie z pytaniem o to, co może Ci dać ta pozycja i czego potrzebujesz.Joga to praktyka, która uczy wsłuchiwania się we własne emocje i potrzeby. Ćwicząc, skup się tylko na jednej, wybranej przez siebie intencji bądź afirmacji. Wracaj do niej za każdym razem, gdy Twoja uwaga ulegnie rozproszeniu. 

Czy afirmacje w ogóle działają?

Nie bagatelizuj mocy afirmacji. Ich pozytywny wpływ przebadała zachodnia nauka, tym samym kolejny raz potwierdzając głęboką mądrość wielowiekowych, wschodnich praktyk medytacyjnych.Intencja to prośba, która pomaga ukierunkować wysiłki i energię. Nie jest to życzenie skierowane do zewnętrznego bytu, ale rodzaj afirmacji, czyli utożsamienia się z danym poglądem lub dążeniem do stanu, który ma się spełnić. Afirmacje umacniają nasze postanowienia w podświadomości, tworząc podstawy dla pozytywnych zmian zachowań. O korzyściach z ich stosowania, ( tym, jak je tworzyć i stosować, by działały) pisaliśmy w artykule: „Czy warto stosować afirmacje”. Najważniejsze jest, by wybrana przez nas intencja była pozytywna, precyzyjna i autentycznie odpowiadała na nasze potrzeby.Powracaj do afirmacji, próbuj ćwiczyć z intencjami; dzięki nim Twoja praktyka nabierze, głębokiego, duchowego i indywidualnego charakteru. Oto kilka propozycji, do rozważenia. Bez pośpiechu wybierz taką, która najlepiej z Tobą rezonuje:

  1. „Praktyka jogi zwiększa moją pewność siebie, siłę i zdolność koncentracji”
  2. „Z intencją zachowania równowagi tworzę zdrowie w każdej komórce mojego ciała”
  3. „Wiedząc, że moje doświadczenia fizyczne są pochodną mojej świadomości, wybieram dzisiaj świadomość miłości”
  4. „W ciszy i milczeniu znajduję drogę do swojego serca”
  5. „Akceptuję w pełni wszystko, co życie ma mi dziś do zaoferowania. Praktykując odważną gotowość, staję się silniejszy i odważniejszy każdego dnia”.
  6. „Akceptuję miejsce, w którym jestem, i swój obecny stan. Wszystko jest przemijające, wybieram więc zadowolenie w chwili obecnej”.
  7. „Wykorzystuję każde doświadczenie, które jest mi dane, jako okazję do rozwoju i uczenia się pełniejszej miłości”
  8. „Praktykując prostotę, robię miejsce dla tego, co najważniejsze”
  9. „Prostota ujawnia prawdziwy cel”
  10. „Otwieram się na przyjęcie darów ze Źródła wszelkiej obfitości”.
  11. „Zachowanie równowagi i umiaru we wszystkim daje mi zadowolenie oraz życiową energię”.
  12. „Bez trudu dzielę swój czas, poświęcając go rodzinie, pracy, innym osobom i sobie”.
  13. „Utrzymuję w moim życiu równowagę między obdarzaniem i przyjmowaniem, dlatego Wszechświat zaspokaja wszystkie moje potrzeby materialne i duchowe”.
  14. „Żyjąc w zgodzie z moją prawdą, umacniam innych w analogicznej postawie”.
  15. „Jestem spokojem, spokój jest we mnie”.

Wszystkie zaprezentowane w artykule afirmacje pochodzą z książki Jennie Lee „Joga prawdziwa. Praktyka Jogasutr drogą do szczęścia i duchowego spełnienia”. W książce znajdziecie więcej przepięknych afirmacji, wskazówek do praktyki i wiedzy o duchowych korzeniach jogi.

Previous
Previous

3 relaksujące ćwiczenie oddechowe, czyli pranajama nie tylko dla początkujących.

Next
Next

Joga dla początkujących w domu – jak ćwiczyć regularnie?