Szukasz lekarstwa na poczucie osamotnienia? Wzmacniaj autentyczne relacje.

O potrzebie budowania autentycznych relacji, w świecie, który sprzyja samotności

Świat zalewa plaga samotności. Mimo rosnących możliwości komunikacyjnych, coraz większa liczba osób nie ma z kim porozmawiać. Co więcej, samotność nie jest związana z liczbą relacji. Możesz być związku, mieć liczną rodzinę, rozległą sieć kontaktów i masę znajomych w mediach społecznościowych, a i tak czuć dojmujący brak oparcia w innych.Poczucie samotności to stan umysłu. Osoba osamotniona, niezależnie od tego, czy wokół niej są bliscy jej ludzie czy ich nie ma - czuje się odcięta od innych. Czuje, że nie ma nikogo, kto by ją/go zaakceptował bądź zrozumiał. Przeciwieństwem osamotnienia jest poczucie bezpieczeństwa i siły, jakie dają autentyczne, głębokie i szczere relacje z innymi.Nie będziemy tutaj pisać, że jeśli czujesz się samotny/-a powinieneś/powinnaś się przełamać i wyjść na imprezę.

To, co czujesz jest w porządku

Istnieje szereg, bardzo różnych powodów, dla których możesz czuć się osamotniony/-a. Istnieje też szereg sposobów, by sobie z samotnością poradzić. Przede wszystkim, pamiętaj proszę, że to, co czujesz jest w porządku. Uczucia są po to, by je czuć, a nie po to, by je zmieniać, wstydzić się ich, wypierać je, czy nimi zarządzać. Cokolwiek robisz, radzisz sobie najlepiej, jak potrafisz.Jesteśmy istotami stadnymi, zaprogramowanymi do życia w grupie i tworzenia więzi z innymi. Delikatne uczucie samotności i związanego z tym przygnębienia, może więc motywować do pielęgnowania istniejących kontaktów i tworzenia nowych. Uczucie samotności może jednak przybrać postać trudną do wytrzymania.Jeśli jesteś w stanie skontaktować się ze swoim smutkiem, osamotnieniem, ze swoim bólem i cierpieniem, to znaczy, że jesteś żywa/-y. To znaczy, że pozwalasz prawdziwie czuć swojemu sercu. Żyjemy w świecie, w którym większość z nas, chce się cały czas czuć lekko, radośnie i wspaniale. Uciekamy przed trudnymi emocjami. Chowamy się ze swoimi ranami przed światem. Ale nie da się czuć radości, jeśli nie wyrazimy swojego bólu. Nie da się szczerze kochać, jeśli nie wyrazimy złości. Jesteśmy pełnią i potrzebujemy wszystkich emocji.Prawdziwy, autentyczny kontakt z sobą i innymi budujemy poprzez szczerość - bycie w pełni sobą. Pozwolenie sobie na wyrażenie emocji to tylko jeden z możliwych sposób na przezwyciężenie samotności, na bycie bliżej siebie i innych.

Konsekwencje życia w wirtualnym świecie a potrzeba dotyku

Kontakt wzrokowy z drugim człowiekiem, nastawienie na bycie razem, dzielenie się tym, co w danej chwili się w nas dzieje, dotyk - tych wszystkich rzeczy jest coraz mniej. Nawet seksu uprawiamy mniej niż wcześniejsze pokolenia. W codziennym zabieganiu, korzystając z komputerów i smartfonów stajemy się wyłącznie dwoma gałkami oczu podpiętymi do dłoni. Nie zwracamy uwagi na potrzeby i odczucia, które płyną z reszty ignorowanego ciała.Ciało, które jest zmęczone i napięte, a także brak fizycznego kontaktu z innymi, pogłębiają uczucie osamotnienia i izolacji. Im dłużej jesteśmy sami, tym trudniej nam otworzyć się na drugą osobą. Lęk przed odrzuceniem rośnie.Dbanie o ciało i słuchanie jego potrzeb (ciało potrzebuje dotyku, relaksu i ruchu) to kolejny, nieoczywisty sposób na dbanie o dobry kontakt z sobą, a przez to z innymi. Nie zapominaj o sobie. Pozwól sobie na czucie, na kontakt ze sobą. Praca nad stosunkami z innymi ludźmi jest jednym ze najlepszych sposobów na leczenie swoich ran i pozbywanie się ciężarów serca. Absolutnie każdy może poczuć się lepiej poprawiając swoje relacje z innymi. Drugi człowiek jest tuż obok. Czasem, tylko jedno spotkanie potrafi zmienić całą resztę życia…

Zaproszenie na warsztaty MILABO

Każdą osobę, która ma w sobie gotowość i potrzebę tworzenia w życiu AUTENTYCZNYCH RELACJI  z serca zapraszamy na najbliższe wydarzenia MILABO.

Previous
Previous

Noc Kupały, Sobótka czy noc św. Jana (świętojańska)?

Next
Next

O szukaniu równowagi, między tym, co kobiece i tym, co męskie