Prosty przewodnik po oczyszczaniu czakr dzięki pozycjom jogi

Dowiedz się, która z Twoich czakr wymaga uwagi i jak z nią pracować za pomocą jogi i asan 

Choć zachodnia medycyna nie uznaje istnienia czakr, w kulturach wschodu ceni się je od dawna. Czakry to miejsca, w których gromadzi się energia życiowa (prana) a jej swobodny przepływ decyduje o naszym zdrowiu i pomyślności. Wierzenia hinduistyczne wyróżniają siedem czakr a gdy któraś z nich źle funkcjonuje możemy doświadczać rozmaitych problemów. Każda z czakr odpowiada za inny obszar naszego życia, stan emocji i zdrowia. Bez względu na to, czy wierzysz, że czakry to konkretne miejsca w ciele czy raczej metafory, praca nad ich uzdrowieniem pomoże Ci połączyć ciało i umysł, dając Ci głębsze zrozumienie własnych potrzeb. Każda z siedmiu czakr ma dwa bieguny a równowaga między nimi decyduje o naszym zdrowiu. Wewnętrzna mądrość ciała każdego dnia kieruje naszą uwagę na zaniedbywane obszary i prowadzi nas w kierunku zdrowia i równowagi. To w centrach energetycznych przechowujemy nieświadome treści, których nie chcemy nieść przez życie a nasze przekonania ożywiają czakry lub je osłabiają. Aby sprawdzić stan swoich czakr spróbuj wyobrazić je sobie jako pola energetyczne, czytając poniższe opisy zastanów się, która z Twoich czakr potrzebuje troski i uwagi. Następnie wpleć do swojej praktyki jogi zaproponowane asany. Ćwicz je regularnie, na przykład dwa razy w tygodniu po przebudzeniu a pomogą Ci wzmocnić daną czakrę i odczuć korzyści w postaci większej równowagi. 

Czakra podstawy – poczucie bezpieczeństwa 

Pierwsza czakra zlokalizowana jest u podstawy kręgosłupa i odpowiada za takie funkcje jak przetrwanie i poczucie bezpieczeństwa. Kiedy energia tej czakry jest źle zbalansowana możemy czuć, że nie mamy sił, łatwo nas rozzłościć, możemy mieć wrażenie odcięcia od siebie i świata, wyalienowania, możemy czuć się samotni; a także mieć problemy z finansami. Inne objawy zaburzonej czakry podstawy to nadpobudliwość, (jeśli energii jest za dużo) lub ospałość, (jeśli energii jest za mało), a także niepokój i problemy z wagą. Jeśli chcesz pracować z tą czakrą, pomogą Ci stabilizujące i gruntujące pozycje jogi takie jak: tadasana (pozycja góry), uttanasana (skłon do przodu), pozycja wojownika 1 oraz balasana, czyli pozycja dziecka. 

Czakra sakralna – sfera seksualności i kreatywności 

Druga czakra zlokalizowana w centrum naszych narządów rozrodczych odpowiada za sferę emocji, seksualność i kreatywność. Gdy energia tej czakry jest zablokowana możemy żywić uczucia zazdrości, winy, być zaborczy, czuć wstyd związany z ciałem i być oziębli seksualnie. Nadmiar energii w tej czakrze objawia się natomiast uzależnieniem od seksu. Uzdrowienie tej czakry przynosi poczucie seksualnego spełnienia, rozbudza naszą kreatywność, sprawia, że czujemy głęboko i prawdziwie. Asany, które pozytywnie wpływają na czakrę sakralną to: trikonasana (pozycja trójkąta), pozycja kobry, tancerza oraz badhakonasana (pozycja motyla). 

Czakra splotu słonecznego – siła woli 

Trzecia czakra zlokalizowana w splocie słonecznym odpowiada naszemu egu, sile woli, wewnętrznej autonomii i poczuciu sprawczości. Jeśli energia trzeciej czakry jest zaburzona odczuwamy spadek wiary w siebie, miewamy nastroje depresyjne i czujemy się skonfundowani. Dobrze zbalansowana, trzecia czakra sprawia, że akceptujemy siebie i innych, czujemy się wygodnie i w harmonii z sobą i światem. Aby wzmocnić trzecią czakrę zacznij regularnie praktykować następujące asany: pozycja łuku, pozycja łodzi, setu bandhasana (pozycja mostu) oraz ardha matsyendrasana. 

Czakra serca – harmonia i miłość 

Czwarta czakra zlokalizowana jest tam, gdzie nasze serce i łączy nas z naszym „ja”, decyduje o poczuciu harmonii, wiąże się z uczuciami wybaczania, szczerości i miłości. Źle zbalansowana energia czwartej czakry prowadzi do narcyzmu, zazdrości, poczucia rezygnacji, złości, samotności i zgorzknienia. Wycofanie, sztywność w kontaktach i chroniczny smutek to także objawy zaburzonej pracy czakry serca. Kiedy energia swobodnie płynie przez czwartą czakrę odczuwamy radość, miłość, wdzięczność i spełnienie. Pozycje jogi, które uzdrawiają czakrę serca to: pozycja wielbłąda, kobry, kota oraz uttanasana

Czakra gardła – ekspresja i komunikacja 

Piąta czakra zlokalizowana w obszarze gardła, odpowiada za wyrażanie siebie, komunikację i mowę. Zaburzenia tej czakry wpływają na poczucie braku kontroli nad życiem, lęku i zablokowanej umiejętności wyrażania siebie. Przebalansowana czakra gardła objawia się gadatliwością i nieumiejętnością dochowania tajemnicy. Gdy energia piątej czakry płynie swobodnie bez obaw potrafimy komunikować nasze potrzeby i pragnienia, Pozycje jogi, które wzmacniają piątą czakrę to: salamba sarvangasana, czyli świeca, halasana, pozycja mostu oraz matsyasana

Czakra trzeciego oka – umysł i intuicja 

Szósta czakra znajduje się między brwiami, odpowiada za intuicję i przenikliwość. Źle zbalansowana sprawia, że mamy zły humor, jesteśmy rozkojarzeni i nieufni w stosunku do świata. Gdy wszystko jest w porządku z energią szóstej czakry, jesteśmy otwarci i skupieni, łatwo nam odróżnić prawdę od fałszu, mamy silne poczucie moralności i czujemy duchową łączność ze światem. Aby skontaktować się z własną intuicją i uzdrowić szóstą czakrę ćwicz regularnie pozycję psa z głową w dół, pozycję dziecka (balasanę), vajrasanę oraz anjaneyasanę

Czakra korony - świadomość 

Siódma czakra znajdująca się na czubku głowy odpowiada za naszą świadomość. Zakłócona energia siódmej czakry przekłada się na stany depresyjne, niezdolność uczenia się, religijne doktrynerstwo, nieustanne poczucie zagubienia i lęk przed wyobcowaniem i osamotnieniem. Gdy energia tej czakry jest dobrze zbalansowana potrafimy żyć z uważnością każdej chwili i silną wiarą w wewnętrzne przewodnictwo. Asany, które otwierają siódmą czakrę i wpływają na dobry przepływ między wszystkimi centrami energetycznymi to: kwiat lotosu, stanie na głowie (salamba sirhasana), pozycja drzewa (vrkshasana), pozycja trupa (savasana) oraz matsyasana.  

Previous
Previous

Jak się schylać, by uniknąć bólu pleców? Zobacz, jak schylają się ludzie w innych kulturach.

Next
Next

Terapia Bowena – na czym polega i w jakich schorzeniach może pomóc