Joga hormonalna w czasie PMS. Poznaj asany, które przyniosą Ci ulgę.

Joga hormonalna to forma terapii jogą, która pomoże Ci złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego

Wszystko, czego potrzebujesz, gdy nadchodzą TE dni to joga. Jeśli wydaje Ci się, że czas przed miesiączką, kiedy narasta napięcie nie jest dobry na praktykę, chcemy wyprowadzić Cię z błędu. PMS to idealny czas, by zająć się sobą. Kiedy Twój organizm domaga się troski, joga hormonalna pomoże Ci w wyrównaniu układu hormonalnego i w odzyskaniu stanu równowagi. Dzięki jodze hormonalnej ugruntujesz się i uspokoisz, co w czasie PMS jest ogromnym wsparciem.Joga hormonalna dedykowana jest kobietom i jej głównym celem jest podniesienie i wyregulowanie poziomu hormonów. Serdecznie polecamy Ci artykuł „Joga hormonalna”, w którym szeroko opisujemy zalety i wskazania dla tej praktyki. Dziś, chcemy Ci pokazać, jak dzięki jodze hormonalnej możesz sobie pomóc w złagodzeniu objawów PMS.

7 asan, dzięki którym przetrwasz najsilniejszy PMS

Joga hormonalna ćwiczona w trakcie PMS pomoże na ból głowy, ból podbrzusza, bolesność piersi, uczucie ciężkości i zmęczenia, nadwrażliwość, problemy z koncentracją, zwiększony stres i rozdrażnienie. Asany działają relaksująco na system nerwowy, zmniejszają stres i wzmacniają mięśnie dna miednicy.

  1. Pozycja dziecka (Balasana) – Ponieważ w okresie PMS głowa lubi być wyżej i lubi być podparta, do pozycji dziecka użyj koca lub wałka. To znaczy połóż głowę na kilku złożonych kocach lub wałku.. Uklęknij na podłodze, kolana trzymaj razem, połącz duże paluchy u stóp. Kładąc tułów na podłodze z rękami wyprostowanymi wzdłuż tułowia, pamiętaj, by pośladki dotykały pięt. Pozycja dziecka łagodzi dolegliwości związane z bólem głowy.
  2. Pozycja spętanego kąta (Baddha Konasana) – Baddha Konasanę w czasie PMS najlepiej wykonać na leżąco. Aby pozbyć się napięcia w obszarze miednicy i brzucha połóż plecy na wałku lub dwóch złożonych kocach. Dodatkowe dwa koce rozłóż pod kolonami, tak, by Baddha Konasana była wykonywana w pełnym rozluźnieniu.
  3. Pozycja nóg uniesionych do góry (Viparita Karani) - Pozycja odciąży dół brzucha i dolne plecy. Połóż nogi zgięte w kolanach na krześle lub sofie. Krzyż jest w tej asanie rozmasowywany poprzez delikatny nacisk. Jeśli nogi położysz na krześle dodatkowo rozmasujesz łydki na twardej powierzchni. Głęboki oddech kieruj w tej pozycji wprost do brzucha (w ten sposób pogłębisz rozluźnienie).
  4. Pozycja psa z głową w dół (Adho Mukha Svasana) – PMS to czas, w którym zmagamy się z poczuciem drażliwości i uczuciem ciężkości. Pies z głową w dół wykonywany na palcach (nie przyciągamy pięt do ziemi, ale maksymalnie staramy wyciągnąć biodra do góry) to pozycja ugruntowująca, która pozwali Ci poczuć się lżejszą. Nie napinaj głowy, tylko rozluźnioną swobodnie puść ją w dół. Jeśli nie potrafisz rozluźnić głowy podeprzyj ją na wałku albo złożonym kocu. Zostań w pozycji tak długo, aż się zmęczysz. Odpocznij w pozycji dziecka i wróć do psa. Powtórz asanę 2,3 razy.
  5. Skłon do przodu (Uttanasana) – Skłon do przodu uziemia i pomaga odpocząć głowie. Uttanasana to pozycja mocno rozciągająca, w trakcie PMS zadbaj o swój komfort, nie wykonując pełnej pozycji. Skup się na uziemianiu stóp i relaksowaniu głowy (nie staraj się przyciągać głowy do kolan, nie musisz też przyciskać dłoni do podłogi, puść je swobodnie). Ciężar ciała powinien znajdować się na przedniej części stóp (to odciąża lędźwie).
  6. Pozycja ryby (Matsyasana) – Otwarcie klatki piersiowej w tej asanie pomoże złagodzić bolesność piersi. Pozycję ryby wykonujemy z wyprostowanymi nogami. Ręce (do połowy) schowane są pod pośladkami. Ciężar ciała przenosimy na łokcie i podnosimy klatkę piersiową do góry, wychylając głowę do tyłu. Wytrzymujemy kilka sekund i opuszczamy klatkę piersiową z powrotem na Ziemi. Powtarzamy kilka razy.
  7. Pozycja trupa (Savasana) – Regenerujący relaks w Savasanie pomoże pozbyć się uczucia zmęczenia. Zadbaj o swój komfort, połóż na macie koc, by zabezpieczyć się przed zimnem. Pod głowę ułóż zwinięty koc, by rozluźnić ramiona. Pod uda połóż wałek, lub zwinięte koce by dodatkowo rozluźniać okolice miednicy. 5- 10 min głębokiego odpoczynku ukoi Twój system nerwowy.

Regularna praktyka jogi wyreguluje Twój cykl

Najnowsze badania potwierdzają pozytywny wpływ jogi na kobiecy cykl. Niezależnie od poziomu zaawansowania ćwiczących, badania pokazały, że joga zmniejsza poziom bólu odczuwanego podczas menstruacji, likwiduje zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i reguluje cykl. Autorzy badania uważają, że głównym powodem, dla którego cykle kobiet ćwiczących jogę stają się łagodne i regularne jest ogólne zmniejszenie poziomu stresu u ćwiczących. Joga uspakaja ciało i umysł, ucząc pozytywnych mechanizmów radzenia sobie ze stresem takich jak praca z oddechem i zwiększenie świadomości ciała.Jeśli zmagasz się z silnym napięciem przedmiesiączkowym lub masz inne problemy ze swoim cyklem, serdecznie zapraszamy Cię na terapeutyczne zajęcia z jogą hormonalną, które prowadzimy w Warszawie oraz wyjazdy z jogą, które organizujemy w Milabo. Hania Darmas, nasza nauczycielka jogi jest jedną z czterech instruktorek w Polsce wyszkolonych przez twórczynię jogi hormonalnej Dinah Rordigues. Dzięki indywidualnemu podejściu na zajęciach jogi hormonalnej, dowiesz się, jak sobie pomóc, by oswoić swoje hormony. Aby nie przegapić zajęć i warsztatów serdecznie zapraszamy Cię do śledzenie fanpejdża Milabo i do zapisania się do naszego newslettera.

Previous
Previous

Poznaj najważniejszych Joga Guru, którzy spopularyzowali jogę na cały świat

Next
Next

Joga hormonalna - dla kobiet, które chcą zachować młodość i utrzymać równowagę.