Prowadzenie dziennika sposobem na stres i wewnętrzny rozwój.

Prowadzenie dziennika nie tylko pomaga efektywniej spędzić czas, ale co ciekawe, zmniejsza poziom stresu, jest rodzajem medytacji a nawet autoterapii.

Niezależnie od tego, czy prowadzisz jedynie proste notatki w podręcznym notesie, porządny organizer z listą inspiracji i spraw do zrobienia czy pamiętnik wewnętrznych stanów emocjonalnych – ogromnie wspierasz własny rozwój. Dlaczego pisanie ma taką moc?W dzienniku planujemy dni i tygodnie, uwalniamy emocje, swobodnie piszemy to, co chcemy. Ulotne pomysły znajdują dla siebie miejsce – możemy do nich wracać i sprawdzać, czy są tym, czego rzeczywiście pragniemy.

Zalety prowadzenia dziennika

Pisanie to rodzaj rozmowy  z samym sobą, to czas, kiedy jesteśmy wyłącznie dla siebie. Dajemy sobie czas, uwagę i troskę. To niesamowicie relaksuje i pozwala zastanowić się nad własnym życiem. Jakie jeszcze korzyści czerpią osoby, które regularnie piszą?

  • Obniżenie poziomu stresu. Wyrzucenie z siebie negatywnych emocji pomaga rozładować stres, łatwiej jest spojrzeć na wiele spraw z dystansem i efektywniej je rozwiązać.
  • Zachowanie wewnętrznego spokoju. Uporządkowanie myśli sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu, prowadzenie dziennika staje się wtedy formą medytacji.
  • Lepsze zrozumienie siebie. Nazwanie uczuć i emocji pomaga lepiej zrozumieć siebie i własne wartości, pisanie jest formą autoterapii, dzięki której możemy dotrzeć do naszych prawdziwych potrzeb. Opisywanie przeżyć i doświadczeń pomaga lepiej zrozumieć własną motywację, rozwija także spostrzegawczość. Każdy kolejne, opisane doświadczenie jest bogatsze w szczegóły.
  • Rozwój kompetencji poznawczych i społecznych. Pisanie rozwija komunikatywność, uczy jasnego przekazywania własnych myśli. Jeśli masz problem z wyrażaniem siebie, często nie wiesz, jak ubrać w słowa plątaninę myśli i uczyć – prowadzenie dziennika jest dla Ciebie. Ręczne pisanie usprawnia połączenia między lewą i prawą półkulą rozwijając jednocześnie kompetencje analityczne i twórcze. Poprawia także pamięć.
  • Poprawa stanu zdrowia. Pisanie jest dobre także dla ciała. Udowodniono (Pennebaker, Austin, Smith), że ludzie, którzy opisują swoje myśli i uczucia związane z negatywnymi doświadczeniami mają silniejszą odporność i rzadziej bywają u lekarzy.

Jak prowadzić dziennik?

Tylko bycie absolutnie szczerym pozwala nad sobą pracować. Jeśli boisz się, że ktoś z domowników przeczyta Twoje zapiski rozważ mobilne aplikacje i używanie haseł (aczkolwiek ręczne pisanie lepiej wpływa na pracę mózgu). Wyrobienie nawyku regularnego pisania wymaga wysiłku, ale nie zmuszaj się do codziennego prowadzenia dziennika jeśli tego „nie czujesz”. To w końcu czas dla Ciebie – rodzaj odpoczynku. Wybór odpowiedniej formy dziennika pomoże Ci utrzymać pisarski reżim.

  1. Pamiętnik (strumień świadomości) – pisany najlepiej codziennie, w strumieniu świadomości (czyli bez zastanawiania się, co chcemy pisać; notujemy absolutnie wszystko, co przychodzi nam do głowy) jest rodzajem medytacji czy autoterapii, która doskonale pozwala oczyścić umysł. To najbardziej wymagająca (zapisanie 3 stron dziennie zajmuje do 30 minut) i efektywna forma „pisarskiej” pracy nad sobą. Poranne zapiski pomagają przygotować się do codziennych wyzwań, wieczorne uwalniają napięcie i podsumowują nasz dzień.
  2. Bullet journal (analogowa aplikacja ery cyfrowej) – niezwykle popularna na Zachodzie forma efektywnego organizowania czasu. Mówiąc wprost to planer, który przygotowujemy samodzielnie z pomocą czystego notesu i długopisu. Ta forma pochłania nasz czas głownie na początku, kiedy sami, zgodnie z instrukcjami pomysłodawcy musimy przygotować indeks, ponumerować strony i zastanowić się, co będziemy notować (spotkania, zadania, wydarzenia, notatki, listy zakupów, marzenia, emocje, pomysły na biznes, pomysły na wakacje, książki do przeczytania, treningi na siłowni etc). Ten rodzaj dziennika jest idealny dla maniaków papieru i bazgrołów.

https://www.youtube.com/watch?v=fm15cmYU0IM

  1. Dziennik tematyczny (dziennik stresu, dziennik wdzięczności etc.) – dzienniki tematyczne pomagają w rozwiązaniu konkretnego problemu, wspomagają rozwój w konkretnym obszarze życia. Maria Skłodowska-Curie prowadziła jednocześnie kilkanaście dzienników, oprócz tych badawczych, notowała między innymi rozwój swoich córek i swój stan po śmierci męża (dziennik żałobny).

Co jeszcze można notować? Dziennik wdzięczności pozwala docenić, to co się ma i obserwować wyjątkowe chwile.  Dziennik stresu, w którym notujemy co, kto i dlaczego wytrącił nas z równowagi pozwala szukać rozwiązań dla stresujących sytuacji w naszym życiu. Dziennik diet i treningów pozwala monitorować postępy i motywuje do dalszej pracy.Pisanie uzależnia. Rytuał i regularność powodują, że będziesz ciągle wracać do pisania. Ale pamiętaj, jak już się rozpiszesz, nie zapominaj o czytaniu ;)

Previous
Previous

10 najgorszych nawyków myślowych, które niszczą zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie.

Next
Next

Sposoby optymistów na przezwyciężenie negatywnych emocji.