10 pomysłów na wzmocnienie więzi siostrzeństwa

Dlaczego warto tworzyć sieci wsparcia (wioski) i silne więzi siostrzeństwa z innymi kobietami? Jak to robić?

Spójrzmy prawdzie w oczy, utrzymywanie przyjaźni nie jest łatwe. Przeprowadzki, stresująca praca, obowiązki domowe. Zerwanie nawet wieloletniej znajomości może nastąpić niezauważenie. Media społecznościowe dają tylko pozory bycia w kontakcie.Utrzymanie przyjaźni staje się coraz ważniejsze w miarę dorastania i starzenia się, kiedy robimy się coraz bardziej zajęci i odpowiedzialni. Bycie wśród ludzi, wśród których możemy być totalnie sobą, puścić presję związaną z rodzinnymi i zawodowymi obowiązkami - rozluźnia i wewnętrznie wzmacnia. Własnie dlatego tak ważne jest, by utrzymywać przyjaźnie i więzi poza rodziną czy tylko kręgiem znajomych z pracy.

Korzyści przyjaźni

Korzyści z posiadania z sieci przyjaźni i wsparcia dotyczą właściwie każdej sfery życia. Zwłaszcza w świecie, który zalewa plaga samotności, autentyczne relacje oparte na szczerości i więzi są ważnym sposobem na zachowanie pogody duchy. Utrzymywanie przyjaźni (tzn. dbanie o regularny kontakt z bliskimi nam osobami) podnosi poziom oksytocyny i serotoniny - hormonów szczęścia i miłości, odpowiedzialnych za tworzenie więzi.Według dr Roberta Dunbara z Uniwesytetu Oxfordzkiego, posiadanie dużej, dobrze zintegrowanej sieci społecznej ma znaczący wpływ również na zdrowie fizyczne i emocjonalne (zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Ludzie z większymi lub bardziej zintegrowanymi sieciami chorują mniej, szybciej dochodzą do siebie po operacji, rzadziej umierają - a nawet ich dzieci rzadziej umierają.

Czy kobiety bardziej potrzebują przyjaźni?

Istnieją badania (UCLA i Stanford), które sugerują, że w życiu kobiet posiadanie sieci wsparcia jest szczególnie ważne ze względu na naturalną skłonność do tworzenia więzi (mężczyźni też ją mają, ale wykazują więcej zachowań o charakterze rywalizacyjnym).Na pewno słyszeliście o mechanizmie walki lub ucieczki, który uruchamia się w sytuacji stresu. Co ciekawe, kobiety nie tylko doświadczają chęci walki lub ucieczki, ale w takich sytuacjach uwalniają również oksytocynę, czyli hormon miłości i więzi (u mężczyzn działa głównie testosteron)! Ten przypływ emocji może zmuszać kobiety do szukania porozumienia, gromadzenia się w grupie, kontaktów i zaprzyjaźniania się w celu ochrony siebie i swoich dzieci (jeśli je mają).To badanie pokazuje, że kobiety mogą lepiej radzić sobie ze stresem i zapobiegać mu, poprzez regularne spotkania z przyjaciółkami. Mężczyźni natomiast łatwiej rozładują stres, wybierając intensywny trening na siłowni, przejażdżkę rowerem, czy pójście na ryby.

10 pomysłów na zwiększenie poczucia więzi z innymi kobietami

Tworzenie więzi wymaga czasu ale jest źródłem nieocenionego wsparcia, sensu, wartości i konkretnej pomocy. Warto znaleźć na nie miejsce, zwłaszcza w tych szybkich i szalonych czasach.To co, kiedy wychodzisz z dziewczynami? Napisz, zadzwoń, umów się. Poniżej 10 pomysłów, co robić:

Po pierwsze - krąg

Jeśli nigdy nie zasiadałaś w kręgu kobiet, koniecznie spróbuj. To jeden z najlepszych sposobów by doświadczyć więzi i kolektywnej mądrości kobiet.

Po drugie - girl gang

Stwórz z dziewczynami o podobnej wrażliwości lub potrzebach - swój girl gang, mastermind, dream team - nazwijcie się i ustalcie regularne spotkania. Energia, którą dzielisz się z innymi, wróci do Ciebie.

Po trzecie - więzi rodzinne

Porozmawiaj z mamą lub babcią o historii swojej rodziny. Może babcia potrzebuje zwierzyć się z ważnego sekretu? Może poznasz nową, ciekawą rodzinną historię? Czy wiesz, jak poznali się Twoi rodzice lub dziadkowie? Może gnębi Cię jakieś pytanie dotyczące przeszłości którejś kobiet z rodziny?

Po czwarte - wymiana usług

Zaoferuj pomoc lub wymianę usług innej kobiecie. Może uwielbiasz piec i zrobisz przyjemność koleżance piekąc dla niej ciasto? Może w zamian ona zaoferuje Ci masaż?

Po piąte - wspólne spędzanie czasu

Zorganizuj wspólne kobiece spędzanie czasu: oglądanie filmów, układanie puzzli lub tematyczne wyjście do teatru, spa, klubu komediowego, galerii, na zajęcie fitness. Wszyscy łakniemy odpoczynku i dobrego towarzystwa.

Po szóste - wymiana rzeczy

Spotkajcie się, by wymienić się książkami, ubraniami lub płytami. Zrobicie porządki w domu i poznacie bliżej swoje pasje.

Po siódme - BAYRAM

Zorganizuj cykl spotkań, w ramach którego jedna z was zaprasza do siebie na obiad/kolację i robicie zrzutkę na potrzeby rozwojowe gospodyni (książkę, masaż, kurs). W kolejnym miesiącu odwiedzacie następną koleżankę aż wszystkie zorganizujecie u siebie spotkanie. To kurdyjska tradycja, która nazywa się BAYRAM (Więcej: https://www.miastokobiet.pl/agata-dutkowska-przepis-na-bayram/)

Po ósme - czerwony namiot

Czy kiedykolwiek świętowałaś cyklicznego wymiar swojej kobiecości?  Zorganizuj dla siebie lub dla innej kobiety (albo dla dziewczynki w rodzinie, która dopiero zaczęła miesiączkować) CZERWONY NAMIOT - miejsce odpoczynku dla miesiączkującej kobiety. Podzielcie się swoimi doświadczeniami związanymi z cyklem. Czy to dar a może przekleństwo? Jak można uzdrowić rany w tym temacie?

Po dziewiąte - wymiana talentów

Spotkajcie się i podzielcie swoimi talentami. Może mogłabyś dla innych kobiet poprowadzić sesję medytacji? Naukę masażu głowy? Lekcję rysunku? A może mogłabyś inne kobiety nauczyć, jak robić domowe kosmetyki lub naturalne detergenty?

Po dziesiąte - Wabi Sabi

Koniecznie, wybierz się na Festwial Wabi-Sabi w Warszawie, podczas którego najpełniej będziesz mogła świętować swoją kobiecość! Szczegoły na stronie: www.wabisabifestiwal.pl 

Previous
Previous

11 nieoczywistych sposobów na rozładowanie napięcia, stresu i negatywnych emocji

Next
Next

Joni, miednica i brzuch - Twoje centrum i źródło mocy