Jak wprowadzić elementy Yin i Yang w praktyce Jogi?

Jak wprowadzić elementy Yin i Yang w praktyce Jogi?
29 marca 2016 MILABO

Sprawdź, czy jesteś bardziej Yin czy Yang.

Znajdź równowagę ćwicząc Jogę!

Jedną z definicji jogi jest wprowadzanie harmonii między ciałem a umysłem. W zależności od naszego samopoczucia, ogólnego stanu zdrowia czy nawet pory dnia możemy potrzebować bardziej energetyzujących lub uspokajających ćwiczeń.

Niektórym z nas brakuje słonecznej energii yang, inni potrzebują kojącego, księżycowego elementu yin. Niezależnie od naszych potrzeb, klasyczna filozofia chińska może pomóc wprowadzić do naszej praktyki jeszcze więcej równowagi.

Trochę taoizmu w jodze

Zachodnie podejście do jogi cechuje eklektyzm, łączący rozmaite filozofie. By wybrać swoją ścieżkę warto spróbować różnych systemów, by w tej mnogości zdecydować się na to, co najbardziej dopasowane do naszych potrzeb, przekonań i osobowości.

Taoizm to podejście, które wyraża harmonię przeciwieństw. Według chińskiej filozofii w całym wszechświecie odnajdujemy przeciwne siły. Yin to bierność, zimno, księżyc, żeńskość. Yang to aktywność, jasność, ciepło, słońce, męskość.

Przekładając terminy chińskiej filozofii na język jogi, możemy wyróżnić asany yin i yang. Pozycje yin są wychładzające i relaksujące, ich zadaniem jest rozluźnienie blokad w ciele, celem stworzenia miejsca na przepływ energii. Pozycje yang są energetyzujące i rozgrzewające, pozytywnie wpływają na elastyczność i wytrzymałość ciała.

Sprawdź, czy masz za dużo yin

Jeśli przede wszystkim czujesz, że trudno Ci osiągać zamierzone cele, brakuje ci energii, motywacji do działania a nawet samodzielności i stanowczości – masz przewagę pierwiastka yin. Twoje ciało najprawdopodobniej zmaga się z wolną przemianą materii i brakiem witalności. Możesz mieć trudności w podjęciu regularnych ćwiczeń fizycznych i jakichkolwiek dynamicznych aktywności.

Sprawdź, czy masz za dużo yang

Przewaga pierwiastka yang objawia się emocjonalnym rozdrażnieniem i skłonnością do dramatyzowania. Jeśli bywasz konfliktowa, agresywna, uczuciowa, w miłości namiętna i zaborcza, miewasz problemy ze zrelaksowaniem się i „naładowaniem baterii” masz za dużo yang. Możesz doświadczać problemów ze snem i niestrawnością. Możesz czuć się ciągle głodna, zestresowana i emocjonalnie naładowana.

Gdy brakuje ci pierwiastka yang…

Wygięcia do tyłu, stanie na rękach, dynamiczne sekwencje jogi (takie jak powitanie słońca) i stojące asany mogą pomóc ci odpowiednio zbilansować poziom energii. Powitanie słońca pomoże ci zwłaszcza w problemach trawiennych, ponieważ zatrzymuje w naszym ciele energię słońca, która rozpala trawienny ogień.

Nasz Moduł Figura jest własnie dla Ciebie! Sprawdź>>

Gdy brakuje ci pierwiastka yin…

Aby zwiększyć księżycową energię yin, skup się na stabilnych pozycjach, w których zatrzymujemy się na dłużej. Dobre są wszelkie asany, w których możemy zamknąć oczy i skupić na oddechu: pozycje siedzące i leżące (jak pozycja trupa) oraz skłony do przodu. Najlepszym sposobem na zwiększenie energii yin jest medytacja.

Poznaj zalety Modułu Antystres! Dowiedz się więcej>>

Zadbaj o równowagę skupiając się na sobie

Tak jak w życiu potrzebna jest harmonia pomiędzy siłą a delikatnością, spokojem i dynamiką, tak w jodze – bez obu pierwiastków yin i yang – praktyka będzie niekompletna. Kiedy pozostajemy uważne na własne emocje i cielesne doświadczenia doskonale wiemy, czego potrzebujemy do równowagi. Możemy wtedy modyfikować własną praktykę zbytnio nie myśląc o jogicznych sekwencjach. Rezultat zbilansowanej jogi to komfortowe czucie się we własnym ciele i wewnętrzna równowaga.

Comments (0)

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress