Joga hormonalna – dla kobiet, które chcą zachować młodość i utrzymać równowagę.

Joga hormonalna – dla kobiet, które chcą zachować młodość i utrzymać równowagę.
7 czerwca 2018 MILABO

Cierpisz na PMS, niepłodność, menopauzę lub masz inne problemy o podłożu hormonalnym?
Dzięki jodze opracowanej przez Dinah Rodrigues możesz sobie pomóc!

Brazylijka, Dinah Rodrigues ma dziś (2018 r.) 91 lat i jest żywym przykładem na to, jak wspaniałym narzędziem pracy z ciałem jest joga hormonalna. Dinah od ponad 40-stu lat ćwiczy jogę w tradycji Sivanandy. Jogę hormonalną opracowała na początku lat 90′ bazując na klasycznej hatha jodze oraz jodze kundalini. Ćwiczenia fizyczne i oddechowe dobrane są specjalnie po to, by regulować pracę hormonów, leczyć i zapobiegać powstawaniu wielu kobiecych schorzeń.  Jeśli istnieje joga idealnie skrojona na potrzeby kobiet jest to bez wątpienia joga hormonalna.

 

W jakich problemach może pomóc joga hormonalna?

Ćwiczenia jogi hormonalnej silnie oddziałują na jajniki, przysadkę, tarczycę oraz nadnercza. Specjalnie zaprojektowane asany pomagają w utrzymaniu stabilności emocjonalnej, zapobiegają depresji i bólom migrenowym, rozwiązują problemy związane z bezsennością, regulują zaburzenia cyklu miesiączkowego, wspomagają kobiety w trakcie i po menopauzie. Pomagają także w leczeniu niepłodności i w innych problemach o podłożu hormonalnych.

Joga hormonalna będzie idealną formą jogi dla Ciebie, jeśli,

  • przechodzisz menopauzę,
  • zmagasz się z niepłodnością,
  • przechodzisz przez terapię hormonalną,
  • nieregularnie miesiączkujesz,
  • cierpisz na PMS,
  • masz trądzik o podłożu hormonalnym,
  • ciągle brakuje Ci energii,
  • Twoje libido jest obniżone,
  • chcesz zachować zdrowie, młodość i urodę.

Przeciwwskazaniami do wykonywania ćwiczeń są: ciąża, rak piersi i inne trwające choroby nowotworowe, duże mięśniaki, zaawansowana endometrioza oraz bardzo poważne problemy z sercem i układem oddechowym.

 

Czym różni się klasyczna joga od jogi hormonalnej?

Joga hormonalna jest jogą terapeutyczną, dedykowaną kobietom z problemami hormonalnymi. Głównym założeniem Diny Rodrigues przy opracowywaniu zestawów ćwiczeń była pomoc kobietom w okresie klimakterium. Dlatego jeśli nie przechodzisz przez menopauzę, masz mniej niż 35 – 40 lat (wtedy w organizmie rozpoczyna się spadek hormonów) i nie cierpisz na żadne z wyżej wymienionych problemów, zostań przy klasycznej praktyce jogi. Pamiętaj, że ćwicząc dowolną formę jogi pracujesz nad utrzymaniem prawidłowej postawy ciała, która ma ogromne znaczenie w prawidłowej pracy hormonów. Ćwicząc wszystkie typy asan (skręty, pozycje odwrócone) dbasz o swoje wewnętrzne narządy i regulujesz pracę nie tylko układu hormonalnego, ale każdego innego: kostnego, oddechowego itd. itp.

 

Czy joga naprawdę może podnieść i wyregulować poziom hormonów?

Joga hormonalna skupia się głównie na przywróceniu prawidłowej pracy gruczołów: tarczycy, jajników, przysadki i nadnerczy. Dzięki temu likwiduje nieprzyjemne objawy (takie jak senność i apatia bądź nadpobudliwość, nadmierne bądź obniżone libido, bóle głowy czy zatrzymywanie wody w organizmie) związane z ciałem, które jest hormonalnie rozregulowane. Oprócz specjalnych asan, ważnymi elementami jogi hormonalnej są ćwiczenia oddechowe i nauka relaksacji.

 

Kiedy wraz z wiekiem spada produkcja estrogenów, joga hormonalna pomaga w zachowaniu życiowej witalności. Dinah przeprowadziła badania wśród grupy ćwiczących kobiet (średnia wieku wynosiła 47 lat) i wyniki były zaskakujące. Po 4 miesiącach regularnej praktyki poziom hormonów podnosił się średnio aż o 250 %. Sama Dinah jest najlepszym przykładem skuteczności opracowanej przez siebie metody. W wieku 91 lat nie tylko ćwiczy i naucza jogi, ale prowadzi intensywne warsztaty instruktorskie, by cały czas przekazywać zgromadzoną przez siebie wiedzę.

 

Joga hormonalna na poziomie fizycznym, fizjologicznym, psychicznym i energetycznym 

Joga hormonalna, choć nastawiona jest na pracę gruczołów, działa na poziomie całego organizmu. Na poziomie fizycznym wzmacnia mięśnie, poprawia postawę, zwiększa elastyczność i plastyczność ruchów ciała oraz modeluje sylwetkę. Na poziomie fizjologicznym, joga zwiększa produkcję hormonów, a w związku z tym eliminuje symptomy menopauzy. Pozytywnie wpływa na płodność u kobiet przed klimakterium. Zapobiega powstawaniu chorób spowodowanych niskim poziomem hormonów oraz reguluje pracę całego organizmu, zwiększając jego żywotność. Na poziomie psychicznym joga hormonalna zapobiega depresji i bezsenności a także wzmacnia odporność na stres. Na poziomie energetycznym, joga zwiększa ilość życiowej energii (prany) wpływając na dobre samopoczucie i poczucie żywotności.

 

Zapraszamy na warsztaty z jogą hormonalną w Milabo

W przypadku terapii jogą hormonalną bardzo ważne jest indywidualne podejście nauczyciela do ucznia. Mimo, że ćwiczenia odbywają się w grupie i wszyscy wykonują te same asany, doświadczony nauczyciel pomoże w prawidłowym ustawieniu ciała. Dlatego rekomendujemy ćwiczenia pod okiem instruktora. Jeśli jednak nie możesz wybrać się na zajęcia, kobietom w okresie menopauzy polecamy dostępną w języku polskim książkę Dinah Rodrigues pt. “Joga hormonalna”, która pomoże Ci w praktyce.

 

Jest nam ogromnie miło poinformować, że w maju 2018 r. nauczycielka Milabo – Hania Darmas otrzymała certyfikat jogi hormonalnej od samej Dinah Rodrigues! A to oznacza, że możesz w praktyce doświadczyć korzyści, jakie niesie ze sobą terapia jogą hormonalną.  Zapraszamy Cię na najbliższe warsztaty Milabo, podczas których wykorzystamy elementy terapii jogi hormonalnej. Najbliższe warsztaty odbędą się w weekend, 15-17 czerwca w Rajszewie pod WarszawąAby nie przegapić kolejnych wydarzeń zapisz się na listę odbiorców naszego cudnego newslettera.

Comments (0)

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress