Joga dla ludzi, którzy siedzą całe dnie

Joga dla ludzi, którzy siedzą całe dnie
24 kwietnia 2019 MILABO
joga przy biurku

Wzmocniony kręgosłup, spokojna głowa i zwiększona efektywność. Przerwy na jogę podczas długiego dnia w siedzącej pracy to najlepsze co możesz zrobić dla swojego zdrowia.

Co się dzieje z ciałem, które dużo siedzi?

Tylko 30 minut siedzenia wystarczy, by metabolizm zwolnił aż o 90%. W siedzeniu prawie całe ciało pozostaje nieruchome (nogi, biodra, stopy oraz tułów), natomiast w ruchu są jedynie ręce, ramiona, łokcie i palce rąk. Pracując przy komputerze nie zdajesz sobie nawet sprawy, jak wiele napięcia w ciele gromadzisz. Jeśli to napięcie nie zostanie rozładowane poprzez ruch, przemieni się w ból i choroby.

Dlaczego joga może Ci pomóc, jeśli dużo siedzisz?

Nawet jeśli regularnie ćwiczysz (biegasz, chodzisz na fitness, jeździsz rowerem, pływasz itd. itp.) musisz robić przerwy na rozciąganie w trakcie siedzącego dnia pracy. Joga będzie idealna, by robić sobie krótkie, 5 minutowe puazy, np. co 20 minut pracy. Takie rozciąganie się, nie tylko poprawi stan Twojego kręgosłupa, ale zwiększy Twoją efektywność i poczucie dobrostanu. Dlaczego?

  • Jogę cechuje holistyczne podejście do ruchu, asany uwzględniają pracę całego ciała.
  • Ćwiczenia wyostrzają uwagę i koncentrację, kojąc zestresowany i przeciążony układ nerwowy.
  • Badania naukowe wskazują, że joga bardziej niż inne aktywności poprawia nastrój lepiej.
  • To praktyka dla ciała i umysłu, która obejmuje medytację i techniki oddechowe, które pomagają zmniejszyć poziom stresu.

Małe przerwy na jogę w trakcie pracy, uratują Ci zdrowie

Zacznij od wyrobienia sobie nawyku krótkich przerw na rozciąganie. Przyda Ci się minutnik lub ustawienie przypomnienia w telefonie. Oderwanie się od pracy na kilka minut jest trudne, ale ma zbawienny wpływ na Twoje zdrowie, samopoczucie i efektywność. Jeśli możesz, odejdź od biurka i komputera. Usiądź na macie lub dywanie, weź kilka głębszych wdechów i wydechów i spróbuj się wyciszyć.

Jeśli w pracy nie masz miejsca na ćwiczenia, pamiętaj, że są asany, które możesz wykonywać przy biurku(takie jak rozciąganie szyi, masowanie karku, wyciąganie się w górę czy skręty). Opis 9 prostych ćwiczeń, które możesz wykonywać, nie odchodząc od biurka, znajdziesz w naszym artykule:
9 prostych ćwiczeń jogi, które możesz wykonywać w pracy

Jeśli jesteś całkowicie początkujący, przeczytaj, jak zacząć ćwiczyć:
Joga dla początkujących w domu – jak ćwiczyć regularnie
Joga dla początkujących: jak bezpiecznie ćwiczyć jogę w domu i na zajęciach

Rozciąganie, otwieranie klatki piersiowej, skręty i skłony – to cztery najważniejsze ćwiczenia, które dla dobra swojego kręgosłupa powinieneś wykonywać codziennie.

Niezależnie od tego, czy możesz odejść w ustronne miejsce od biurka, by poćwiczyć aktywniej, czy będziesz ćwiczyć przy biurku, kilka minut wystarczy, by o siebie zadbać. Zacznij od uspokojenia umysłu i kilku głębszych wdechów lub wydechów.

Po pierwsze – rozciąganie. Rozciągnij ręce, ramiona i szyję. Jeśli możesz rozciągnij ciało od stóp po czubek głowy w psie w głową dół (Adho Mukha Svanasana) – to pozycja, którą warto wykonywać codziennie po kilka razy.

Po drugie – otwieranie klatki piersiowej. Zadbaj o otwarcie klatki piersiowej, która w pracy siedzącej stale się zamyka. Jeśli możesz wykonaj psa z głową do góry (Urdhva Mukha Śvanasana), kobrę(Bhujangasana), pozycję wielbłąda (Ustrasana) lub mostek (Udhva Dhanurasana). Wymienione pozycje doskonale otwierają klatkę i dodają energii. Jeśli nie możesz wykonać pozycji stojącej, połącz ręce za plecami i otwórz mostek.

Po trzecie – skręty. Wykonaj kilka skrętów tułowia – ożywiają cały kręgosłup i powodują intensywny masaż narządów jamy brzusznej.

Po czwarte – skłony i aktywacja bioder. Przy skłonie tułowia do przodu, możesz wykorzystać biurko. Intensywnie rozciąga Uttanasana. Skłony rozciągają ciało, wyciszają i przyczyniają się do pogłębiania oddechu.

Po piąte – nadgarstki i palce. Jeśli dużo piszesz na klawiaturze, zadbaj o ćwiczenia dla dłoni.

Taka kilkuminutowa praktyka, wykonana kilka razy w ciągu długiego dnia siedzącej pracy zaowocuje ciałem, które nie będzie sprawiać Ci zdrowotnych kłopotów. Zyskasz wzmocniony kręgosłup i spokojniejszą głową.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, przeczytaj również, jak jeszcze możesz zadbać o swoje plecy:
Jak się schylać, by uniknąć bólu pleców

Comments (0)

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress