12 oznak zmęczonej duszy

12 oznak zmęczonej duszy
24 stycznia 2019 MILABO
kiedy choruje dusza

Jeśli czujesz, że tracisz kontakt z samą sobą, przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jak ma się Twoja dusza. Dowiedz się, jakie objawy wskazują na to, że to nie z ciałem, ale właśnie z duszą dzieje się coś niepokojącego.

Ludzie rzadko przejmują się swoim stanem psychicznym. Ignorują mnóstwo symptomów, zanim zdadzą sobie sprawę, że utracili kontakt z własnym wnętrzem. Dopiero, gdy jest źle lub wtedy, gdy ktoś z otoczenia zwraca uwagę na problem, mamy szansę przypomnieć sobie, że mamy duszę. I że ta dusza cały czas wysyła nam sygnały, by kierować naszym życiem zgodnie z wewnętrznym powołaniem, potrzebami i wartościami. O tym jakie to sygnały, przeczytasz poniżej.

 1. Dręczy Cię bliżej nieokreślony wewnętrzny niepokój

Jedną z silniejszych oznak cierpiącej duszy jest nieokreślony lęk, który utrudnia zasypianie i poranne opuszczenie łóżka. W tych dwóch momentach dnia lęk jest najsilniejszy ponieważ najtrudniej ignorować go pracą czy codziennymi zajęciami. Ten lęk może wywoływać poczucie, że nie radzisz sobie w życiu, mimo, że normalnie funkcjonujesz w szkole, pracy czy w domu. Ignorowanie tego niepokoju może pogłębiać stan wewnętrznego zmęczenia.

 1. Masz fizyczne objawy, których istnienie wyjaśniasz stresem

Psychiczny, emocjonalny ból duszy (zarówno ten świadomy, jak i nieświadomy) często objawia się w ciele poprzez: migreny, napięciowe bóle głowy, egzemy, kłopoty trawienne, bóle pleców czy nawracające przeziębienia. Jeśli masz niewyjaśnione i nawracające problemy zdrowotne, których nie potrafi wyleczyć medycyna, a lekarze za źródło problemów wskazują stres, prawdopodobnie to Twoja dusza woła o pomoc.

 1. Masz obsesję na punkcie przeszłości

Ludzie zdrowi, rzadko zastanawiają się nad swoją przeszłością. Nawracające, obsesyjne myśli dotyczące błędów z przeszłości świadczą o złym stanie emocjonalnym i wskazują na wewnętrzną szarpaninę. Jednak jeśli Twoje myśli dotyczące przeszłości są wspominaniem dobrych chwil, może to pozytywnie podnosić Twój nastrój, w długofalowej perspektywie warto jednak skupić się nad wprowadzaniem zmian tu i teraz.

 1. Masz huśtawki nastrojów

Kiedy masz poczucie życiowego celu czy ogólnego kierunku, w jakim zmierza Twoje życie, nie towarzyszą Ci częste wahania nastroju. Poczucie, że życie wymyka Ci się spod kontroli towarzyszy zdezorientowaniu na poziomie duchowym (psychicznym). Co gorsze, możesz nie być wstanie wyjaśnić, co tak naprawdę dzieje się z Tobą na poziomie emocjonalnym.

 1. Doświadczasz silnych emocji, z którymi nie potrafisz sobie poradzić

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą nadwrażliwą, czy też taką, która lepiej radzi sobie z emocjami, kiedy Twoja dusza wymaga uwagi, emocje stają się nie do wytrzymania. Możesz z błahych powodów wylać morze łez lub w mgnieniu oka wybuchnąć ogromem złości.

 1. Bez względu na to, ile i jak śpisz, nigdy nie czujesz się wypoczęta

Jedną z oznak zmęczonej duszy są problemy ze snem i chęć spania o wiele dłużej niż normalnie. Bardzo zmęczonemu ciału wystarczy kilka dni głębokiego, regenerującego odpoczynku, by wrócić do dobrego stanu zdrowia i samopoczucia. Niestety, jeśli to dusza jest zmęczona, nie pomoże żadna ilość snu.

 1. Nie kochasz siebie

Nie jesteś wstanie powiedzieć sobie, że kochasz siebie tak po prostu, bezwarunkową miłością. Masz trudności, by wymienić choć kilka rzeczy, z których jesteś dumna. Nie potrafisz znaleźć odpowiedzi na pytania, za co siebie kochasz i za co jesteś sobie wdzięczna. Akceptacja i kochanie siebie jest największym darem, jaki możesz dać własnej duszy. To miłość do siebie jest źródłem wewnętrznej siły potrzebnej do zmian.

 1. Z dużymi trudnościami mierzysz się z życiowymi przeciwnościami

Życie pełne jest wyzwań, które możesz podjąć w poczuciu wewnętrznej siły i odwagi lub w poczuciu bycia słabą i nieprzygotowaną. Jeśli większość życiowych wyzwań Cię po prostu przytłacza i wywołuje uczucia bezsilności może to w ogóle nie są wyzwania, na które czeka Twoja dusza?

 1. Nie potrafisz odciąć się od toksycznych osób w Twoim otoczeniu

Nie potrafisz przerwać toksycznych, niszczących Cię relacji. Mówisz “Tak”, kiedy tak naprawdę masz ochotę powiedzieć “Nie”. Kiedy robisz coś wbrew sobie lub jesteś z toksyczną osobą wyrządzasz swojej duszy krzywdę. Nigdy nie zapraszaj do swojego życia osób, które niszczą Twoje poczucie wartości. Zwłaszcza, jeśli masz problem z własną, wewnętrzną toksycznością nie przyjmuj kolejnych dawek trucizny od innych.

 1. Czujesz się bardzo samotna

Często towarzyszy Ci uczucie samotności, nawet jeśli jesteś w związku i masz szereg znajomych. Czujesz, że między Tobą a innymi jest niewidzialna ściana zbudowana z nieufności, niechęci, żalu, bądź lęku przed odrzuceniem. Uważasz, że nie możesz polegać na innych i nikomu ufać. Czujesz się bardzo samotna.

 1. Przyszłość napawa Cię lękiem

Czujesz się bardzo niepewnie, kiedy myślisz o swojej przyszłości. Wymyślasz czarne scenariusze i zastanawiasz się, co może pójść nie tak. Nie potrafisz cieszyć się chwilą, żyć tu i teraz. Napięcie i negatywne myśli niszczą duszę pogłębiając emocjonalny ból.

 1. Nie uczysz się na błędach

Twoim życiem rządzą schematy. Zauważasz, że powtarzasz te same błędy ale nie potrafisz ich uniknąć. Wstydzisz się swoich pomyłek i obarczasz się poczuciem winy, które nie rozwiązuje Twoich problemów. To, czego potrzebujesz to wybaczenie.

Co robić, gdy choruje dusza?

Aby zaradzić emocjonalnemu, duchowemu zmęczeniu potrzebne jest szerokie, holistyczne spojrzenie. W przeciwieństwie do zmęczonego ciała, któremu do regeneracji często wystarczy jedynie porządnie się wyspać, zmęczona dusza, potrzebuje czasu, by dojść do siebie. Pamiętaj, że wszystkie rany duszy da się zabliźnić. Twoje problemy i tajemnice nie są najstraszniejsze i nie jesteś sama.

Dobrze jest zacząć od łagodnego przyjrzenia się własnemu życiu. Być może nadszedł czas na zmiany (w obszarze pracy, związków czy stylu życia). Być może kierunek, w którym zmierza Twoje życie nie jest zgodny z Twoimi wartościami i potrzebami. Czy jesteś szczęśliwa w pracy i zadowolona ze swoich relacji? Jak się masz? Tak naprawdę? Daj sobie dużo miłości i czasu na te wcale nie łatwe pytania. Powrót do siebie da Ci wewnętrzny spokój i równowagę.

Jeśli potrzebujesz zatrzymać się i przyjrzeć się sobie z troską zapraszamy Cię serdecznie na weekendowy wyjazd szamańsko-rozwojowy dla kobiet, który odbędzie się w kwietniu 2019 r. pod Warszawą.  Od 11 do 14 kwietnia będziemy odpoczywać, tańczyć, tworzyć czyli karmić duszę tym, co kocha najbardziej. Szczegóły w linku: https://www.facebook.com/events/489910405116673/.

 

Inspiracją dla powyższego artykułu jest tekst, który ukazał się w portalu Elephant Journal.

 

Comments (0)

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress