O szukaniu równowagi, między tym, co kobiece i tym, co męskie

O szukaniu równowagi, między tym, co kobiece i tym, co męskie
22 maja 2019 MILABO
kobiecość i męskość

Kobiecość i męskość są w każdym z nas. Brak równowagi między tymi elementami prowadzi do cierpienia i wojny płci. Jak uzdrowić zaburzone damsko-męskie relacje? 

Patriarchat to kultura, która wartościuje cechy męskie i deprecjonuje cechy kobiety, prowadząc do konfliktów i bólu. Jeśli mężczyzna wypiera, te części siebie, które uznaje za miękkie, kobiece i słabe, traci możliwość pełnej realizacji siebie. U kobiet natomiast palący staje się problem braku akceptacji siebie w ogóle.

Nasza kultura i obyczajowość przesycone są mitami i stereotypami, które wyznaczają kobietom i mężczyznom krzywdzące role. Między tym, co męskie, a tym, co żeńskie nie ma harmonijnej relacji. Kobiety nie doświadczają kobiecej solidarności, nie akceptują swoich ciał, z trudem łączą pracę z opieką nad dziećmi. Mężczyźni używają przemocy, wywyższają i podporządkowują sobie kobiety.

Kobieta odcięta od ciała

W kulturze patriarchalnej właściwa kobietom potrzeba bycia otwartą zostaje wykorzystana, kobiety mają trudności w stawianiu granic, ignorują własne potrzeby, uległość może przybierać u nich postać masochizmu, pojawia się strach przed realizacją siebie. Kobiety często nie mieszczą w sobie silnych energii związanych z agresywnością i seksualnością. Wychowywane do grzeczności, negują swoją moc, siłę, sprawczość, są odcięte od swoich ciał. Mają napięte mięśnie miednicy, spięte pośladki, nie potrafią głęboko oddychać – to wszystko utrudnia przeżycie orgazmu. W takich warunkach – doświadczenie pełni siebie i spotkanie z równorzędnym sobie partnerem jest po prostu trudne.

Zamknięte serce mężczyzny

Również mężczyźni cierpią w patriarchacie. Tak bardzo boję się słabości, płaczu i skrzywdzenia, że stają się karykaturą siły. Całe życie słyszeli “Bądź mężczyzną”, nie potrafią rozmawiać o uczuciach i problemach. Uciekają w uzależniania. Mają problemy w zapanowaniu nad seksualną sferą życia. W skrajnej postaci, męska stanowczość może nawet przybierać postać sadyzmu. Mają zamknięte serca i nie potrafią doświadczyć seksu jako doświadczenia duchowego. Ich rozbudowane, pełne dumy i ambicji klatki piersiowe stanowią solidne klatki dla serc.

Spotkanie kobiety i mężczyzny 

Nie zasługujemy na to, by stawać się przeciwnikami samych siebie. Kobiety i mężczyźni nie muszą być dla siebie ani wrogami ani wybawicielami. Spotkanie mężczyzny i kobiety jest Tajemnicą. Każdą cechę przypisaną jednej płci można znaleźć u drugiej. Granice tego, co w nas kobiece i męskie są bardzo płynne. Jesteśmy pełnią. Zarówno kobiety i mężczyźni, mogą realizować swój pełen potencjał. Nie musimy grać scenariuszy napisanych nam przez opresyjną kulturę. Wchodzić w rolę ofiar i katów. Nie musimy spełniać niczyich oczekiwań, aby uzyskać akceptację. Możemy dać sobie miłość, bliskość, akceptację, szacunek, odpowiedzialność i zrozumienie.

„Mężczyzna i kobieta poszukują się w życiu i spotykają po to, aby się od siebie wzajemnie uczyć. Mężczyzna spotyka kobietę po to, żeby uczyć się od niej kobiecości, a kobieta spotyka mężczyznę po to, aby uczyć się od niego męskości – Wojciech Eichelberger

Zaproszenie na warsztat tantryczno-rozwojowy

W wyjątkowo długi, czerwcowy weekend, od czwartku, który jest dniem wolnym (20.06), do niedzieli (23.06), organizujemy wyjazdowy tantryczno-rozwojowy warsztat dla par i singli. W Rajszewie, pod Warszawą będziemy aktywnie odpoczywać w ruchu, spotykać się w kręgach, poznawać siebie samych i siebie nawzajem, doświadczać, tańczyć, praktykować jogę, przytulać się, bawić, masować, przebywać razem. Będziemy pracować w obszarze granic, relacji, cienia. Zaopiekujemy się swoją kobiecością i swoją męskością. To wszystko w bezpiecznej, inspirującej, tantrycznej przestrzeni … z dala od codzienności, zgiełku i pędu miasta, obowiązków i ról.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/807966606257371/

Zgłoszenia: milabo.mind@gmail.com

Comments (0)

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress