Wyciszająca medytacja świecy na święto Diwali

Wyciszająca medytacja świecy na święto Diwali
24 października 2018 MILABO
medytacja świecy

W stresie czy zmęczeniu medytacja świecy pozwoli Ci uspokoić umysł

Z okazji nadchodzących długich listopadowych nocy, chciałybyśmy przybliżyć Wam indyjskie święto Diwali, hinduską symbolikę światła i zachęcić Was do kojącej i głęboko relaksującej medytacji ze świecą.

Zapalanie świateł, lampionów, lampek i świec to zwyczaj obecny w tradycjach wielu kultur (świece szabasowe, lampiony O-bon, lampki Diwali). Część z tych “świąt świateł” związanych jest z pamięcią o zmarłych (o najciekawszych zwyczajach okołozaduszkowych pisałyśmy w artykule “Kto tańczy w Święto Zmarłych?”).

Wszędzie światło jest symbolem dobra i szczęścia, którego życzymy sobie i innym. Ludzie wszystkich kultur zapalają świece, ponieważ pragną spokoju i pojednania. Diwali to tylko przykład, którym chcemy przypomnieć Wam o przepięknej symbolice światła.

Spektakularne święto świateł Diwali

Nowy rok księżycowy, który rozpoczyna się wraz z nowiem z przełomu października i listopada to dla Hindusów najważniejsze święto w roku — Diwali. Trwa aż pięć dni, podczas których wyznawcy hinduizmu ustawiają w swoich domach i na ulicach miliardy świateł. Wszystko po to, by upamiętnić wydarzenia opisane w Ramajanie i dać wyraz zwycięstwu dobra nad złem i ciemnością.

Nazwa „Diwali” wywodzi się z sansk. dīpa avali i oznacza „rząd świateł”. To święto obchodzone z wielką radością, podczas którego wszystkie nasze negatywne myśli i cechy powinny zostać zniszczone. Wszystko, co ciemne ma przemienić się w światło, które jest symbolem wiedzy i świadomości istnienia boskości w każdym z nas.

Przyłącz się do jesiennej medytacji światła

Jesienny czas Diwali to czas na to, by przyłączyć się do medytacji światła i palenia lamp czy świec. Hindusi wierzą, że w ten czas bogowie pobłogosławią naszą pracę, będą sprzyjać pomyślności i nie odwrócą się w trudnych chwilach. To także czas na rozpraszanie ciemności ego i uwalnianie umysłu od demonów.

Światło świecy symbolizuje zdrowie,  oświecenie, pomyślność i bogactwo. Ma jaśnieć w naszym wnętrzu, by mogło prowadzić nas przez życie. Światło uosabia zwycięstwo jasnej strony nad ciemnością negatywnego myślenia, destrukcyjnych nałogów, niepotrzebnej złości czy nadmiaru stresu. To symbol boskiej mądrości, której części każdy nosi w sobie. To także symbol tęsknoty za pięknem i dobrem.

Zapal święcę i wypełnij dzień spokojem

Wyciszająca medytacja ze świecą to przepiękny rytuał, który uspokaja umysł. Nawet kilka minut patrzenia na kojący płomień może sprowadzić na Ciebie spokój serca i równowagę dla umysłu.

Zapalanie świec (tradycyjnych lampek oliwnych a właściwie maślanych), to bardzo stara, ajurwedyjska praktyka o duchowym charakterze. Palący się knot to symbol ego, zanurzonego w negatywności. Zarówno wosk, jak i ego, rozpalony światłem, czyli wiedzą ajurwedy – nikną a my wznosimy się w stronę pozytywnych wartości.

Światło lampy obdarza zapalającego siłą, odwagą i obfitością łask. Wszystkie te wartości możemy przywołać do naszego życia, zapalając świece z wybraną przez siebie intencją. Poświęć chwilę na medytację, popatrz w ogień i poczuj, jak znakomicie odpręża oczy. Połącz się ze swoim sercem i zaproś do niego światło wiedzy i wszystkiego, co w życiu pozytywne.

Medytacyjna technika trataki

Medytacja ze świecą jest rodzajem trataki, czyli techniki, która polega na skupianiu wzroku w jednym punkcie lub na jednym obiekcie. Ponieważ ruch gałek ocznych odzwierciedla proces myślenia, poprzez koncentrację wzroku, następuje zmniejszenie strumienia myśli, czyli ich wyciszenie. To dlatego, patrzenie na świecę, czy w jeden punkt głęboko nas relaksuje. Regularne patrzenie na świecę poprawia także funkcjonowanie szyszynki, co dodatkowo zwiększa umiejętność odprężania się i odczuwania zadowolenia z życia.

Zaproszenie do pogłębionej praktyki 

W okresie pięciu dni święta świateł, czyli Diwali zalecane są praktyki duchowo-medytacyjne, jogiczne oraz tantryczne. Mniej więcej tydzień po zakończeniu Diwali, które w 2018 r. rozpoczyna się 7 listopada, organizujemy w Milabo wyjątkowy weekend z jogą i rozwojem osobistym.

Od 15 do 18 listopada, w Nowym Kawkowie, w ośrodku Tu i Teraz, na wszystkie kobiety spragnione spokoju, czekamy z programem relaksacji, wyciszenia i wzmocnienia. Szczegóły w wydarzeniu:

https://www.facebook.com/events/354419435298274/

Serdecznie zapraszamy i życzymy, aby wewnętrzne światło duszy zawsze kierowało Was w stronę dobra i miłości.

Comments (0)

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress