Najciekawsze rytuały noworoczne z całego świata

Najciekawsze rytuały noworoczne z całego świata
31 grudnia 2018 MILABO
rytuały noworoczne

Nowy Rok jest jednym z najważniejszych, cyklicznych, rytuałów przejścia. 

Na całym świecie Nowy Rok świętuje się huczną zabawą i fajerwerkami. Porzucamy to, co stare, co nam już nie służy i z radością czekamy na to, co nowe. W artykule opisujemy najciekawsze rytuały noworoczne z całego świata.

Brazylia i hałd dla bogini mórz

Z okazji Nowego Roku Brazylijczycy ubierają się na biało i świętują na plażach. Przynoszą ze sobą kwiaty, które wrzucają do oceanu. To ofiara dla bogini morza i płodności – Yemanji, postaci wywodzącej się z dawnych afrykańskich wierzeń. Na wodzie pojawiają się też świece i łodzie, które wiozą dary dla bogini. Ten rytuał ma zapewnić pomyślność. Yemanja to bogini, która tak jak ocean symbolizuje wielkie szanse, jakie otwiera Nowy Rok. Tak, jak ocean, życie ma pływy i odpływy, pełne jest bogactw, różnorodności i piękna. Yemanja mówi, że zawsze możesz poczekać na kolejną okazję, kolejny przypływ, i że należy odsunąć od siebie wszelkie wątpliwości, i w spokoju doświadczać odmiennych cyklów życia.

rytuały noworoczne

Szkocja i rola ognia

Szkocki sylwester wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich i jest związany ze świętem przesilenia zimowego Yule, nazywa się Hogmanay i trwa aż cztery dni (od 30 grudnia do 2 stycznia). Dużą, symboliczną rolę odgrywa w nim ogień. To czynnik powodujący zmianę – unicestwia to, co stare i złe, zapowiadając pojawienie się nowego. Blask ognia zatrzymuje demony, chroni ludzi i dobytek. Jak Szkocja długa i szeroka w miastach płoną wtedy ogniska. W Biggar staje w płomieniach widoczny z daleka stos. W Stonehaven przechodzą śmiałkowie wymachujący płonącymi kulami na łańcuchach. Przez Edynburg przechodzi wielka parada z pochodniami, a jej finałem jest rytualne spalenie łodzi wikingów.

rytuały noworoczne

Z chwilą wybicia godziny dwunastej Szkoci witają nowy rok, śpiewają i wznoszą toasty. Po północy rozpoczyna się tradycyjny first-footing, czyli odwiedzanie sąsiadów, przyjaciół i rodziny. Wedle tradycji pierwszy z gości przekraczających próg powinien być wysokim ciemnowłosym mężczyzną, a nie blondynem, jak wiking. Nieodłącznym elementem first-footing jest obdarowywanie gospodarzy prezentami, najczęściej są to whisky i ciasto. Rankiem najodważniejsi Szkoci urządzają sobie kąpiele w lodowato zimnych rzekach.

rytuały noworoczne

Dania i tłuczenie talerzy

Duńczycy w Sylwestra tłuką na progach swoich przyjaciół talerze. Im większy stos potłuczonych naczyń, tym większe szczęście czeka w Nowym Roku na mieszkańców. Mnóstwo rozbitych kawałków porcelany na wycieraczce świadczy o sporym gronie oddanych kompanów. Według ludowych tradycji tłuczenie szkła symbolizuje pożegnanie przeszłości, dawnego życia i stanowi rytuał przejścia do nowego roku. Wierzono także, że hałasy tłuczenia odpędzają złe duchy, zapewniając w ten sposób szczęście.

rytuały noworoczne

Japonia i shimenawa

W okolicach Nowego Roku Japończycy wyplatają słomiane sznury shimenawa i wieszają je na drzwiach swoich domów. To rytuał, który wyjaśnia legenda o bogini słońca Amaterasu. Według legendy przerażona bogini schowała się w jaskini, a cały świat pogrążył się w ciemności. By sprowadzić ją z powrotem użyto podstępu. Kiedy bogini wyszła z ukrycia natychmiast wejście zapieczętowano shimenawą.

Shimenawa czyli sznur ze słomy ryżowej, chroni przed wpływem złej energii, skupiając ją w sobie. Łańcuchy te można także spotkać w świętych miejscach takich jak shintoistyczne chramy czy święte drzewa. Shimenawa to dosłownie zamykająca lina. Jej powieszenie jest symbolicznym odcięciem się od przeszłości, oznacza, że święta praca oczyszczania i pożegnania została wykonana i że jesteśmy gotowi na nowe.

Zaproszenie do zrzucenia starej skóry

Zostawmy to, co nam nie służy: stare rany, niespełnione marzenia i użyjmy noworocznych rytuałów, by ochronić siebie i wrócić do świata ze zdwojoną mocą. Wszystkie osoby, które chciałyby dopełnić noworocznych rytuałów zapraszamy na festiwal świadomości i pracy z ciałem Serpiente, który odbędzie się w Warszawie, 18-20 stycznia 2019 r. To doskonała okazja, by zrzucić z siebie starą skórę, postawić nowe cele, wypowiedzieć życzenia i intencje na Nowy Rok. Szczegóły wydarzenia oraz możliwość kupna biletu na stronie: www.serpiente.pl

 

 

 

Comments (0)

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress