Ritual trance dance – taniec, który leczy duszę i otwiera serce!

Ritual trance dance – taniec, który leczy duszę i otwiera serce!
30 sierpnia 2016 MILABO

Podróż w głąb siebie i wgląd w kluczowe kwestie własnego życia, a do tego poczucie wolności, radości i zachwytu… Sprawdź, dlaczego warto zatańczyć Ritual Trance Dance!

Na czym polega Ritual Trance Dance?

Ritual Trance Dance jest połączeniem pracy z ciałem poprzez ruch, uzdrawiających dźwięków, dynamicznego rytmu bębnów, transformujących technik oddechowych oraz intuicyjnego tańca w opaskach zasłaniających oczy. Wszystkie te elementy razem stymulują stan transu, który wspomaga fizyczną wytrzymałość, emocjonalne zrównoważenie i duchowy rozwój.

Twórcą tej współczesnej praktyki tańca jest pochodzący z Nowego Orleanu Wilbert Alix. Zafascynowany mądrością rdzennych kultur i nowoczesnymi metodami dbania o siebie – rozwinął techniki, które pomagają ludziom duchowo wzrastać. Według Alixa wiele z naszych problemów może zostać rozwiązanych, jeśli będziemy pamiętać, jak łączyć się z własnym wnętrzem. Według niego wszyscy doświadczamy trudności, ponieważ jesteśmy demoralizowani przez ego, odcięci od tego, co duchowe.

Jego autorska propozycja to Ritual Trance Dance – praktyka, która sięga samych początków tańca, czyli transu będącego ważną częścią kultury szamańskiej. W rytmie pierwotnych bębnów, tańczący mogą wszystko odpuścić i wejść w stan ekstazy. Jak mówi Alix:

„Ritual Trance Dance to czysta energia, na poziomie której wszystko jest możliwe”.

Aby osiągnąć uzdrawiający stan transu, tańczący stosują różne techniki. Tańczy się do długich, rytmicznych sekwencji z zasłoniętymi oczami. Praca z ciałem służy uwolnieniu napięć i wyrażeniu emocji. Brak choreografii i określonych ruchów sprawia, że jesteśmy bardziej obecni i świadomi własnych odczuć. Zawiązanie oczu oraz unikalne nagrania zaprojektowane do pracy z tą metodą odcinają od codzienności i ułatwiają podróż do własnego wnętrza.

Trans, czyli medytacja w ruchu

Choć u wielu osób słowo trans wywołuje dyskomfort, tak naprawdę to tylko inne określenie medytacji. Trans to nic innego niż stan uważności – całkowitego, wewnętrznego skupienia, gdzie efektywnie wyeliminowaliśmy zewnętrzne rozpraszacze. Różnica między medytacją a transem polega na sposobie osiągnięcia wewnętrznego spokoju. W medytacji, w pozycji siedzącej, w ciszy, umysł próbuje oczyścić się z chaosu (więcej o medytacji przeczytasz w naszym artykule: „5 powodów, by regularnie medytować”). W transie, tańczący ten sam stan osiągają dzięki katharsis (poprzez rytm, dźwięki, ruchy ciała i ciemność). Hinduski guru Osho, z którego nauk czerpał Alix tworząc Ritual Trance Dance, doskonale rozumiał zachodni umysł; wiedział, że w ruchu pozbawianym dominującego zmysłu wzroku będzie nam łatwiej się wyciszyć.

Co może Cię spotkać podczas transu?

Choć sam stan transu trwa krótko, może wywoływać długofalowe efekty. Ekstatyczny, spontaniczny taniec rozbudza energię, mądrość ciała, otwiera serce i daje wolność duszy. Co jeszcze możesz zyskać?

  • Odzyskaj równowagę. Taniec transowy pozwala zharmonizować energię, która płynie w naszym ciele, zbalansować ciało i umysł.
  • Uwolnij emocje! Kłopoty z wyrażaniem tego, co czujemy poprzez ciało wynikają z ogromnej wagi, jaką nasza kultura przywiązuje do słów. Taniec jest pierwotną formą wyrażania siebie. Pozwala lepiej poznać własne emocje (wytańczyć je).
  • Odkryj swoją naturalną ekspresję. Podążając za ruchem intuicyjnym, tańczący uczą się przyjmować wszystko, co ich spotyka. Taniec pomoże Ci uwolnić i wyrazić Twoją naturalną ekspresję.
  • Rozwiń intuicję. Taniec transowy rozwija intuicję, wrażliwość i kreatywność. Ritual Trance Dance pomaga oglądać świat sercem, nie oczami. W czasie tańca często można otrzymać prezent, uzdrowienie, wgląd – wiadomość od siebie, czasami pod postacią słów, czasami obrazu lub uczuć.
  • Odreaguj stres i zmęczenie. Taniec to także doskonała forma odreagowania. Uwolnienie ekspresji w grupie podobnych sobie osób jest uzdrawiające.
  • Zadbaj o zdrowie. Ruch to podstawa zdrowia. W tańcu transowym podążasz przede wszystkim za sobą, uczysz się słuchać własnego ciała. Nikt nie mówi Ci ile kroków i półobrotów masz wykonać. Ruszasz się tak jak chcesz i czujesz.
  • Znajdź rozwiązanie życiowych trudności. Taniec do muzyki szamańskiej jest formą aktywnej medytacji. W Ritual Trance Dance doświadcza się uwalniającego uczucia lekkości i nabiera zdrowego dystansu zarówno do codziennych zmartwień, jak i ważnych, życiowych problemów. Co więcej, rozbudzający intuicję taniec w izolującej ciemności, pozwala dostrzec rozwiązania pozornie nierozwiązywalnych problemów.

Jak doświadczyć tańca jako praktyki duchowej?

Aby przeżyć taniec jako duchowe doświadczenie należy zadbać o intuicję. Ponieważ jest czymś stopniowalnym (jedni mają jej więcej niż inni) można ją rozwijać. Jak to zrobić, by lepiej poznać siebie oraz doświadczyć transu a w związku z tym życiowych wglądów, wyjaśnia Wilbert Alix:

„Musisz oddzielić siebie od wszystkich zmysłowych doświadczeń, których używasz, by się określić; od własnej pamięci i od tego, co nazywasz rzeczywistością. To oznacza puszczenie wszystkiego, co widzisz, słyszysz i czujesz. Takie działanie pozwoli ci wejść we własną, wewnętrzną przestrzeń, o której NIC nie wiesz. Tym właśnie jest trans”.

Wilbert Alix – kilka słów o twórcy Ritual Trance Dance

To, że Ritual Trance Dance powstało w Nowym Orleanie nie jest dziełem przypadku. To tu spotykają się szacunek do tradycji, rytuały pochodzące od przodków i przepiękna, rytmiczna muzyka. Wilbert Alix, twórca Ritual Trance Dance, od młodości interesował się rdzennymi kulturami, zdrowiem i muzyką. Swoje pasje połączył w przepiękną praktykę uzdrawiającego tańca. Alix posiada wykształcenie medyczne, kierował wieloma programami zdrowia psychicznego. Jednym z jego największych mentorów pozostaje Frank Natale, twórca globalnej sieci programów samorozwoju i duchowej transformacji. Alix pracuje w Instytucie Natalego, gdzie zajmuje się mediacją i zarządzaniem konfliktem, uczy jak odsłaniać rozwiązania w nierozwiązywalnych sprawach. Jego życiowa misja to pomaganie innym w ich duchowej transformacji (pomaga odblokować nieograniczone możliwości wyobraźni ludziom, którzy utknęli w schematach bezproduktywnego myślenia).

Opracowanie na podstawie: www.trancedance.com

O roli rytmu, intuicji i pracy z ruchem; o tym, dlaczego tańczymy w ciemnościach – czyli dlaczego Ritual Trance Dance działa – przeczytasz w kolejnym artykule MILABO! A już od września zapraszamy na regularne zajęcia z tańca ekstatycznego. Każdy kontakt z Ritual Trance Dance to niezapomniane, piękne przeżycie!

 

Comment (1)

  1. Gabriela Łucejo 1 rok temu

    Trochę śmiesznie to brzmi że jakiś gościu dziś stworzył ritual trans dance przecież to stare jak świat lol

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress