Symbole duchowe różnych kultur, które chronią i pomagają w rozwoju

Symbole duchowe różnych kultur, które chronią i pomagają w rozwoju
8 maja 2019 MILABO
symbole duchowe

Oto zestawienie przepięknych symboli różnych kultur, które niosą ze sobą uniwersalne przesłanie – chronią, wskazują duchowe prawdy, pomagają w rozwoju.

Symbole duchowe towarzyszą człowiekowi, w jego podróży przez życie, od wieków, a nawet tysiącleci. Każdy z tych znaków, takich jak yng yang czy hamsa ma swój kontekst cywilizacyjny, który warto poznać. Którym z tych symboli chcielibyście się otaczać?

Ometoetl

Ometeotl jest źródłem wszystkiego, co zostało stworzone. Ometoetl składa się z męskiego pierwiastka Ometecuhtli (Pan Dwoistości) i żeńskiego Omecihuatl (Pani Dwoistości). Moc Ometeotl jest jednocześnie mocą Matki i Ojca, ogniem i wodą, zdolnością utrzymania razem przeciwieństw – to także moc naszej duszy (nosimy w sobie pełnię życia), do której zawsze możemy sięgać po ratunek.

symbole duchowe

Hamsa

Hamsa (arab.) czy hamesh (hebr.) dosłownie znaczy “pięć”, jak 5 palców dłoni. Ma formę stylizowanej dłoni, często z umieszczonym na środku okiem. Żydzi nazywają ten symbol Ręką Miriam (siostry Mojżesza), w Islamie to Ręka Fatimy. Dla chrześcijan z rejonu Bliskiego Wschodu to Ręka Marii. Ponieważ łączy wyznawców trzech wiar uważa się go za symbol pokoju ludzi różnych kultur. Przede wszystkim jest to jednak symbol opieki przed “złym okiem”, zazdrością, złem i nieszczęściem, który pomaga dokonywać dobrych wyborów, poznawać życzliwych ludzi, a w chwilach zwątpienia daje nadzieję na pomocną dłoń niebios. Symbolika hamsy sięga starożytnej Mezopotamii, symbol pojawiał się na amuletach związanych z boginią Isztar/Inanną. Jest więc to symbol od zawsze związany z ochronną, kobiecą energią

symbole duchowe

Yin Yang

Koncepcja Yin Yang pochodzi ze starożytnej filozofii chińskiej, opisuje dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się siły, które odnaleźć można w całym wszechświecie. To symbol niezwykle bogaty w znaczenia. Część Yin zawsze znajduje się w Yang, a część Yang zawsze znajduje się w Yin. W ciemności zawsze odnajdziemy światło, a w świetle – ciemność. Jeden pierwiastek, nie może istnieć bez drugiego. Nic nie jest tylko Yang czy Ying.

symbole duchowe

Om

Om jest najświętszą sylabą hinduizmu, pierwotny dźwiękiem, z którego został stworzony cały świat. W tym symbolu ukryta jest idea podobna do starogreckiego pojęcia Logosu. Om symbolizuje ekspansję, która zaczyna się w płucach, a kończy się na ustach. Sylaba om jest uznawana za świętą także w buddyzmie tybetańskim. Wielu joginów zaczyna praktykę od mantrowania sylaby om w czystej postaci lub np. popularnej mantry om mani padme hum (o mantrach przeczytasz tu: link).

symbole duchowe

Mandala Kwiat Lotosu

Symbol Lotosu (w postaci mandali) jest jednym z ośmiu pomyślnych znaków buddyzmu. W zależności od koloru i ilości płatków ma różne znaczenia.Biały kolor to czystość i duchowa doskonałość. czerwony kolor to pasja i miłość. Niebieski kolor to inteligencja i komunikacja. Osiem płatków tego kwiatu używanych w buddyjskich mandalach symbolizuje kosmiczną harmonię, tysiąc płatków oznacza oświetlenie duchowe. Pączek zaś symbolizuje potencjał. W buddyzmie od tysięcy lat stosuje się symbol lotosu (padme). Zarówno w hinduizmie i buddyzmie jest symbolem siedziby mądrości dla bogów i oświecenia dla wszystkich istot.

symbole duchowe

Triskelion i spirale

To prastary symbol życia i odrodzenia, używany przez ludzi praktycznie od początku jego istnienia na Ziemi, tj. już w neolicie (!). To symbol tańczącej energii i duchowych poszukiwań. Bardzo mocno związany z symboliką cyfry 3 i takich potrójnych zestawień jak: życie – śmierć – powtórne narodziny;  przeszłość – teraźniejszość – przyszłość; młodość – dojrzałość – starość; umysł – ciało – dusza; ojciec – matka – dziecko itd. itp. Symbolika triskelionu odnosi się też do potrójnego aspektu bogini (dziewica, matka, starucha).  Wyraża również podróż duszy przez wcielenia: życie zaczyna się w jednej spirali, toczy się, po czym wraca do początku i rozpoczyna na nowo w kolejnej spirali. Niekończący się cykl.

symbole duchowe

Comments (0)

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress