Jak odkryć swoje zwierzę mocy

Jak odkryć swoje zwierzę mocy
12 marca 2019 MILABO
zwierzę mocy

Zwierzę mocy to rodzaj energii, która może wspierać Cię w życiowej wędrówce, oferując nowe siły i świeże spojrzenie na nurtujące Cię problemy.

Koncepcja zwierzęcia mocy występuje w różnych kulturach. W zależności od podejścia, poszukiwania własnego zwierzęcia totemicznego mogą być dla Ciebie psychologiczną zabawą przynoszącą ciekawe wskazówki lub ważnym elementem duchowej ścieżki.

Zwierzę mocy w różnych kulturach

Według przekazów kultur o charakterze szamańskim, w momencie narodzin towarzyszy Ci energia jednego ze zwierząt (rdzenni Amerykanie mówią o zwierzęciu totemowym). Twoje osobiste zwierzę mocy (animal spirit) symbolizuje drogę, jaką dusza wybrała na to wcielenie. W trakcie całego życia mogą Cię jednak prowadzić różne energie zwierząt, te, których najbardziej potrzebujesz.

Zwierzę mocy to koncepcja obecna również w zachodnim spirytualizmie, gdzie zwierzę pojawiające się w odpowiednim momencie życia symbolizowało lub zwiastowało określone rzeczy. To z tego rodzaju przekonań narodził się między innymi przesąd dotyczący złowieszczego wpływu, jaki wywołuje spotkanie czarnego kota.

Strażnicy, przewodnicy lub przyjaciele w formach zwierzęcych pojawiają się we wszystkich rodzajach literackich tradycji na całym świecie. W starych religiach bogowie przybierali zwierzęce postaci, by ostrzegać ludzi lub zdobywać od nich informacje. W nowych religiach monoteistycznych te wspierające energie przybrały postać aniołów.

Jak poznać swoje zwierzę mocy? 

Jest kilka sposobów na to, by znaleźć swoje zwierzę mocy. Dobrze jest zacząć od pracy z intencją i postawieniem pytania. To, czego szukamy, szuka również nas. Jedną z możliwości jest także praca z kartami zwierząt mocy. Możemy poprosić o znak lub spotkanie z własnym zwierzęciem mocy (w świeci rzeczywistym, w świecie snów, w stanie muzycznego transu np. podczas Ritual Trance Dance lub podczas medytacji).

Możesz też po prostu zastanowić się, jakie jest twoje zwierzę totemowe. Duchowe zwierzę jest do Ciebie podobne, to skrajna postać pewnych Twoich cech umysłowych, emocjonalnych i fizycznych. Poprzez przywołanie zwierzęcej postaci możesz lepiej uświadomić sobie  zdolności i talenty. Czy to lojalny i pełen wiary pies a może sprytny i podstępny kojot? Zwierzęcia mocy nie wybiera się jednak tak po prostu. To raczej ono wybiera Cię, ukazując Ci się wtedy, gdy będziesz gotowy lub gdy będziesz tego najbardziej potrzebować. Właśnie po tym je poznasz, że to ono do Ciebie podejdzie, a nie Ty do niego.

Zwierzę mocy może być niekoniecznie tym, które lubisz. Zamiast tygrysa, pantery lub niedźwiedzia możesz spotkać żabę, lub mysz. Zwierzę mocy może też przewijać się przez całe Twoje życie. W dzieciństwie może przybierać postać ulubionej zabawki lub maskotki. Możesz często trafiać na programy telewizyjne, gdzie występuje Twoje zwierzę mocy, możesz otrzymywać od znajomych prezenty z wizerunkiem tego zwierzęcia. Rozejrzyj się po domu i zobacz, jaki wizerunek spotkasz na ścianach, okładkach zeszytów, kubkach etc. Czyim wizerunkiem lubisz się otaczać?

Które zwierzę mocy strzeże Twojej duszy?

Co przekazują nam zwierzęta, które do nas przychodzą? Poniżej opisujemy tylko kilka wybranych zwierząt, jakości, jakie reprezentują i wskazówek, które nam dają.

WILK – Wilk symbolizuje siłę mądrego przywództwa. Wspiera w odkrywaniu siły w osamotnieniu, w budowaniu zaufania do wewnętrznego prowadzenia, precyzowaniu komunikatów i jasnych zasad. Ostrzega przed uleganiem naciskom grupy.

KOT – Kot zachęca do zadbania i troszczenia się o siebie. Mówi, byś zapewnił sobie wszystko, czego potrzebujesz, byś czuł się dobrze sam ze sobą, w każdym swoim wydaniu. Kot przestrzega przed egocentryzmem, manipulacją, atakami czarnej magii i podstępnością.

WĄŻ – Wąż łączy ze starymi, żeńskimi misteriami. Przypomina, byś słuchał swojego ciała. Szanował je i uczył się dbać o nie i o swoją energię życiową. Wąż przestrzega przed zazdrością, dwulicowością, pożądaniem seksualnym i zdradą samego siebie.

NIEDŹWIEDŹ – Niedźwiedź przypomina o smakowaniu życia. Przywołuje do powrotu do życia w zgodzie z własnym rytmem, cyklami i w połączeniu z naturą. Przynosi ochronę i wsparcie. Przestrzega przed brakiem harmonii, niezadowoleniem, marudzeniem oraz obojętnością.

SOWA – Sowa przypomina o kontakcie z podświadomością, gdzie czekają skarby do odkrycia. Mówi także o zaufaniu do własnej intuicji i wspiera w rozwoju potencjału. Przestrzega przed wywyższaniem się i surowością.

MOTYL – Motyl jest symbolem przemiany. Kieruje uwagę na duszę. Mówi, że jesteś gotowy przejść do kolejnej fazy rozwoju. Przestrzega przed niepewnością, kruchością i niestałością.

Prośba o pomoc

Wiara w opiekuńczą moc zwierząt mocy związana jest z przekonaniem, że wszechświat wspiera nas w naszych życiowych zmaganiach. Zwierzę mocy może inspirować, wskazywać na rozwiązania życiowych trudności, opiekować się nami bądź ostrzegać przed zagrożeniami.

Szamani mają specjalne sposoby, by obudzić swoje zwierzę mocy, które uważają za wewnętrznego przewodnika. My możemy wykorzystać potęgę wizualizacji. Następnym razem, gdy będziesz podejmował ważną decyzję, lub mierzył się z trudnym wyzwaniem, zastanów się, jakie zwierzę mogłoby Ci pomóc rozwiązać Twój problem i poproś o jego opiekę (takie podejście można spotkać w psychologii zorientowanej na proces). Zabierz ze sobą na trudne spotkanie wilka, który Cię ochroni. Poproś o opiekę psa, by nie zabrakło ci radości lub kota, byś szybko sięgnął po to, czego potrzebujesz. Zawsze możesz poprosić o pomoc wspierające siły, które są stałą częścią twojej psychiki, zwierzę mocy to tylko jeden ze sposobów ich manifestacji.

 

 

Comments (0)

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress