9 prostych ćwiczeń Jogi, które możesz wykonywać w pracy.
Uwolnij się od bólu pleców!
Zacznij ćwiczyć jogę w pracy bez odchodzenia od biurka.
Jeśli spędzasz w pracy długie godziny siedząc przed komputerem nie spodziewaj się, że ból pleców ominie cię cudem. A to tylko jeden przykład z długiej listy negatywnych konsekwencji, jakie niesie ze sobą siedzący tryb życia.Aby uniknąć dolegliwości związanych z długim siedzeniem, koniecznie rób w pracy przerwy na rozciąganie. Proste ćwiczenia jogi pomogą ci zadbać o rozluźnienie mięśni, dzięki czemu nie tylko unikniesz zdrowotnych problemów, ale także wzrośnie twoja wydajność i poczujesz się lepiej.
Jak szkodliwe jest siedzenie?
Siedzenie jest ogromnie szkodliwe i nie jest przesadne mówić, że prowadzi do śmierci. Spędzanie co najmniej 8 godzien dziennie na krześle w pracy, w aucie czy w domu przed telewizorem prowadzi do negatywnych konsekwencji w obrębie całego ciała – od palców stóp do głowy. Oto lista konkretnych zagrożeń:
ociężały umysł – stajemy się otępiali a nasze reakcje słabną,
napięcia szyi i stałe zaburzenie kręgów szyjnych,
bolesne plecy i barki,
dysfunkcyjny, nieelastyczny kręgosłup - kolagen wokół ścięgien i wiązadeł dyskowych twardnieje i nie daje stabilizacji kręgosłupa; zapadają się przestrzenie między dyskami, stale uciśnięte nie mają możliwości pobierania krwi i substancji odżywczych,
uszkodzenia dysku – podczas długiego siedzenia ciężar ciała spoczywa wyłącznie na guzach kulszowych obciążając nadmiernie lędźwie tym samym zwiększając ryzyko przepuklin dyskowych,
osłabienie i degeneracja mięśni brzucha i pośladków,
spięte biodra – ograniczona ruchomość i problemy z prawidłowym chodzeniem,
utrwalenie wad postawy: zaburzenia krzywizn kręgosłupa, przodopochylenie miednicy i hiperlordoza lędźwiowa,
nadciśnienie, podwyższony cholesterol, choroby układu sercowo-naczyniowego,
zmniejszenie cyrkulacji krwi w kończynach dolnych, opuchnięte kostki, żylaki, niebezpieczne skrzepy krwi prowadzące do zakrzepicy żył głębokich,
zaburzenia wydzielania enzymu trzustki prowadzące do cukrzycy,
rak jelita grubego, piersi i trzonu macicy,
choroby kości – ponieważ podczas chodzenia i biegania kości dolnej części ciała stają się mocniejsze, grubsze i wyższej gęstości, naukowcy częściowo łączą osteoporozę z brakiem aktywności.
Nawet krótka przerwa na ćwiczenia ratuje nasze zdrowie
Kiedy długo siedzimy, wszystkie procesy w naszym ciele zwalniają, zarówno metabolizm jak i funkcje mózgu. Mięśnie spalają mniej tkanki tłuszczowej a krew płynie flegmatycznie ułatwiając kwasom tłuszczowym zatkanie serca. Na szczęście nawet niewielka aktywność mięśniowa powoduje pompowanie świeżej, pełnej tlenu krwi do mózgu, uwalniając substancje chemiczne wpływające na nasz nastrój i prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego naprawdę warto robić sobie krótkie przerwy na rozciąganie. Joga w biurze to rozwiązanie, które zapewnia zdrowie i dobry nastrój.
Co ćwiczyć w biurze?
Jeśli nosisz buty na obcasach zdejmij je na czas wykonywania ćwiczeń. Pamiętaj o pogłębionym oddychaniu. Niech wdech będzie spokojny a podczas wydechu wyrzuć z siebie cały stres.
Rozciąganie szyi i karku – zamknij oczy i skieruj podbródek w stronę mostka. Powoli zacznij kręcić głową w lewą stronę. Zrób kilka obrotów i zmień kierunek. Podczas kręcenia głową staraj się nie podnosić i nie zaciskać barków.
Rozciąganie ramion – siedząc podnieść wyprostowane ręce wysoko nad głowę, połącz dłonie. Następnie pochyl tułów, głowę i podniesione ręce w lewo, wróć do centrum. Przechyl się na prawą stronę i wróć do centrum.
Pozycja krowiego pyska – Unieść do góry prawą rękę a następnie opuść ją kładąc dłoń na plecach. Lewą ręką wyciągnij do boku i następnie również połóż na plecach (od dołu). Spróbuj połączyć dłonie. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.
Siedzący kot – stopy powinny być ułożono równo na podłodze, dłonie połóż na kolanach. Na wdechu wygnij kręgosłup, odchyl głowę do tyłu i spójrz na sufit. Na wydechu, pochyl głowę do przodu, mocno zaokrąglając plecy. Powtórz sekwencje 3-5 razy.
Skłon do przodu – odepchnij krzesło od biurka, ułóż stopy równo na podłodze. Zapleć dłonie z tyłu za plecami i wyciągając się do przodu kładąc tułów na udach. Głowa powinna swobodnie zwisać między kolanami. W momencie pochylania się do przodu prostuj z tyłu splecione ręce i podnieść je tak wysoko jak to możliwe, następnie przenieś je nad głowę.
Siedzący orzeł – zawiń prawą stopę pod lewą łydkę na tyle, na ile jest to możliwe. Trzymaj przed sobą ręce zgięte w łokciach (dłonie skierowane do góry) i połóż lewe przedramię na prawym, owijając lewą rękę wokół prawej i łącząc dłonie. Podnoś skrzyżowane ręce do góry nie podnosząc barków. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.
Skręt kręgosłupa – usiądź prawym bokiem do oparcia krzesła. Ułóż stopy równo na podłodze. Skręć w stronę oparcia krzesła łapiąc go rękami. Powtórz ćwiczenie siadając lewym bokiem do oparcia krzesła.
Rozciąganie nadgarstków – Wstań i oprzyj ręce o krawędź biurka wyginając palce w stronę tułowia. Przy zachowaniu prostych rąk oddal się maksymalnie od biurka i naciskaj dłońmi na biurko. Przerwij ćwiczenie, gdy poczujesz ból.
Siedzący gołąb – Siedząc blisko krawędzi krzesła, połóż swoją prawą kostkę na lewym udzie zaraz za kolanem. Obie nogi powinny być zgięte pod kątem 90 stopni. Pochyl się do przodu kładąc dłonie na biurku. Ręce powinny pozostać wyprostowane. Powtórz ćwiczenie na lewą nogę.
Co jeszcze możesz zrobić?
Używaj schodów zamiast windy. Utrzymuj poprawną postawę kręgosłupa podczas całego dnia pracy. Jeśli nie wiesz jak poprawnie siedzieć, przypomnij sobie słowa matki: „siedź prosto i nie garb się”. W domu po pracy korzystaj z piłki do ćwiczeń – po prostu siedź na niej a twój kręgosłup będzie szczęśliwy. Parkuj samochód dalej od drzwi, by zrobić sobie dłuższy spacer. Kiedy tylko możesz stój zamiast siedzieć i chodź zamiast stania. Z pewnością szybko zauważysz, że nawet najkrótsze przerwy od siedzenia poprawią nie tylko twój stan zdrowia.