Im więcej pracujesz, tym więcej odpoczywaj
Niski poziom energii? Przemęczenie obowiązkami? Przeczytaj, jak się zregenerować, by pozbyć się napięcia.
Nie czekaj aż Twoje ciało zawyje z bólu, prosząc o odpoczynek. Nie musisz dochodzić do momentów granicznych, w których Twoje ciało i psychika wołają o poMOC. Zadbaj o odpoczynek i regenerację już dziś. Mamy kilka podpowiedzi i argumenty dla niedowiarków, którzy ciągle wybierają pracę i obowiązki.
Wyżej, dalej, więcej
Żyjemy w kulturze pracoholizmu. Uzależnienie od pracy jest powszechnie akceptowalne. Żyjemy w kulturze nastawionej na sukces i produktywność, w której ogromną popularnością cieszą się poradniki typu jak lepiej wykorzystać czas, czy jak więcej zarabiać. Takie podejście ignoruje nasze człowieczeństwo. Żeby czuć się ze sobą dobrze potrzebujemy nie tylko poczucia sprawczości (to daje praca i osiągnięcia), ale także relacji z bliskimi ludźmi, i poczucia sensu, które odnajdujemy w chwilach refleksji i zatrzymania, a nie wyścigu szczurów.
Informacyjne przeładowanie
Kolejny poważny problem to informacyjne przeładowanie, które dotyczy każdego z nas. Mamy mózgi przegrzane od informacji i ilości decyzji do podjęcia. Kiedy wiele wątków jest otwartych, kiedy przeskakujemy z jednego tematu na drugi, kiedy mamy mnóstwo decyzji do podjęcia (począwszy od tych zawodowych, skończywszy na tym, jaki jogurt wybrać, gdy chcę się być eco-friendly, less waste i lactose free) - nasz mózg wariuje. Regularny detoks od informacji to najlepsze co możemy zrobić. Wypoczęty i zregenerowany umysł myśli lepiej od tego przemęczonego, odciętego od natury.
Trudna sztuka odpoczynku
Coraz więcej osób zauważa, jakie są koszty nieustającego pędu i sięgania po więcej, dalej i wyżej. W ubiegłym roku w Polsce, samobójstwo popełniło prawie 5 tysięcy dorosłych. Na drugim miejscu wśród powodów, dla których ludzie biorą zwolnienia lekarskie (pierwszy powód to ciąża i połóg) są problemy psychiczne.
Załamania, depresje, wypalenia, dziwne choroby o somatycznym podłoży przede wszystkim biorą się z hiperaktywnego życia. Z braku miejsca na odpoczynek. To trochę tak, jakbyśmy chcieli tylko wdychać powietrze (zapominając o wydychaniu).
Wu wei, czyli sztuka “niedziałania”
Napięcie w jakim żyjemy na Zachodzie, jest trudne dla zrozumienia dla ludzi, którzy nie są więźniami pracoholizmu i konsumpcjonizmu. Jeśli chcemy być skuteczni w świecie i zachować własne człowieczeństwo, musimy rozwijać wewnętrzną siłę poprzez poznawanie siebie, np. medytację, autorefleksję. Wybierać ciszę, naturę, bliskość. Stawiać na jakość, nie ilość kontaktów czy zadań.
Jedną z najważniejszych zasad taoizmu jest “wu wei” tłumaczone jako “nicnierobienie”, “niedziałanie”. To działanie, które nie jest skoncentrowane na celu, ale na świadomości sytuacji, na byciu skupionym i uważnym. Nicnierobienie w samotności może być świętym czasem, czasem, kiedy możemy zobaczyć własną wartość, i miłość, którą jesteśmy otoczeni, bez szukania potwierdzenia u innych. Jak nic nie robić?
9 rodzajów odpoczynku
1. Wybrać czas wolny
2. Pozwolić sobie nie być pomocną
3. Zrobić coś nieproduktywnego
4. Zadbać o połączenie ze sztuką lub naturą
5. Wybrać samotność, która ładuje baterie
6. Zrezygnować z odpowiedzialności
7. Nakarmić się ciszą, która uspokaja
8. Ukoić siebie w bezpiecznym miejscu
9. Wybrać samotny czas w domu
Wybierz dziś dla siebie to, czego potrzebujesz. A jeśli chcesz więcej zapraszamy cię na wyjazd w formule doskonałego relaksu.
Przepis na relaks doskonały
Tej wiosny ćwiczymy jogę na katamaranie Anna Cruise i malowniczych wyspach Zatoki Sarońskiej (Grecja). Płyniemy po SPOKÓJ. Mamy przepis na relaks doskonały, dzięki któremu naładujesz ciało energią na długie tygodnie i nakarmisz umysł wspomnieniami - na zawsze.
Codziennie rano i wieczorem będziemy szukać spokoju poprzez pracę wewnętrzną, jogę, medytację i warsztaty rozwojowe. W ciągu dnia będziemy żeglować, karmić się widokiem spokojnego morza, pomarańczowych gajów i antycznych ruin. Czego jeszcze potrzebuje Twoje ciało i umysł, by być silnym i zdrowym?