Terapia Bowena – na czym polega i w jakich schorzeniach może pomóc
Dzięki terapii Bowena cały organizm wraca do równowagi, to jest stanu zdrowia, z którego został wytrącony niezależnie od przyczyny
O terapii Bowena mówi i pisze się, że pomaga każdemu i jest dobra na wszystko. Choć nauka nie wyjaśnia, jak działa ta metoda, badania potwierdzają jej skuteczność. Terapia Bowena przynosi poprawę stanu zdrowia we wszystkich dolegliwościach, ponieważ pobudza układ immunologiczny do samouleczenia. To niesamowity przykład na to, że ciało umiejętnie poprowadzone przez terapeutę może samo uruchomić procesy zdrowienia.
Jak wygląda i na czym polega terapia Bowena
Terapia Bowena to bezbolesne ale odczuwalne ruchy w określonych miejscach ciała, które pozwalają pozbyć się bólu, napięć i chorób. Terapia Bowena wygląda jak masaż, ale nim nie jest. Pierwszym etapem pracy z pacjentem jest zawsze wywiad. W tym podejściu, ciało i psychika traktowane są jako jedno. Pacjent opowiada terapeucie o swoich dolegliwościach, ale nie jest ustalane w jakiej kolejności będą leczone. To ciała decyduje o swoim samouleczeniu. W jaki sposób?Podczas sesji, terapeuta wykonuje pojedyncze ruchy na ciele, które wprowadzają daną część ciała w wibracje. Poprzez układ nerwowy, wibracje trafiają do mózgu, który interpretuje ten sygnał jako impuls do rozpoczęcia procesów samoleczenia.Terapia Bowena pozwala się zrelaksować i pobudzić układ immunologiczny do pracy. Jest bezpieczna dla wszystkich, w każdym wieku, niezależnie od stanu zdrowia. Nie wywołuje skutków ubocznych. Nie ma badań, które wyjaśniałyby, dlaczego terapia Bowena jest tak skuteczna. Badania przeprowadzone na zlecenie rządu australijskiego potwierdzają jedynie skuteczność technik opracowanych przez Toma Bowena. W ponad 80% przypadków jego terapia przynosi poprawę stanu zdrowia.
Kiedy i jak powstała terapia Bowena
Terapia Bowena została stworzona przez Toma Bowena w latach 50 XX wieku w Australii. To oficjalna metoda lecznicza, uznawana i refundowana w Australii. Popularna, oprócz Australii, w krajach anglojęzycznych i w Europie Zachodniej. Bowen nie znał anatomii, był rehabilitantem-samoukiem, kierował się wyłącznie swoimi obserwacjami i intuicją. Czytał literaturę fachową, ale nie miał wykształcenia medycznego. Od zawsze był zafascynowany ludzkim ciałem, sportem i ruchem. Miał dar, dzięki któremu leczył kontuzje. Pomógł własnej żonie zatrzymać ataki astmy. Zebraną przez niego wiedzę spisali jego uczniowie – Ossie i Elaine Rentsch. Po śmierci Bowena (w 1982 r. ) przygotowali podręcznik i szczegółowy opis technik prezentujący jego terapię.
Jakie schorzenia można leczyć terapią Bowena?
Terapia Bowena jest metodą niezwykle uniwersalną. Może pomóc w schorzeniach psychosomatycznych, przewlekłych, jak i jednorazowych dolegliwościach. Można ją stosować dla ogólnej poprawy kondycji i samopoczucia. Nie ma przeciwwskazań do jej zastosowania. Zabiegom mogą się poddać niemowlęta, dzieci i kobiety w ciąży. Zabiegi techniką Bowena:
- Przynoszą ulgę w schorzeniach neurologicznych: migrenach i zaburzeniach snu.
- Leczą dolegliwości układu ruchu: napięcia mięśniowe, kontuzje, urazy i zwyrodnienia.
- Pomogą w bólu kolan, bioder, łokci i barków.
- Ulżą przy rwie kulszowej, w zapaleniach stawów i cieśni nadgarstka.
- Poprawią stan zdrowia w chorobach układu oddechowego: astmie, katarze siennym, zapaleniu oskrzeli.
- Uleczą zaburzenia układu krążenia takie jak nadciśnienie.
- Złagodzą stany napięcia, niepokoju i chronicznego zmęczenia.
- Pomogą wrócić do równowagi układowi pokarmowemu, przyniosą poprawę w niemowlęcych kolkach, w zaparciach i w zespole jelita drażliwego.
- Przywracają do zdrowia po wylewach.
- Sprawdzają się w kłopotach z nerkami, w nietrzymaniu moczu i moczeniach nocnych u dzieci.
- Wyrównują pracę hormonów, pomagając w niepłodności i zaburzeniach miesiączkowania.
- Są stosowane u chorych na stwardnienie rozsiane i porażenie mózgowe.
Jak wygląda sesja i ile spotkań jest potrzebnych, by poprawić stan zdrowia?
Jedno spotkanie trwa około 40 minut i jego najważniejszym zadaniem jest maksymalne rozluźnienie. Ruchy terapeuty wykonywane są bezpośrednio na skórze lub przez ubranie, bez użycia olejków. Pomiędzy zestawami ruchów stosuje się przerwy, by ciało miało czas zareagować. Po sesji zalecane jest unikanie wysiłku. Najlepiej zachowywać kilkudniowe odstępy między kolejnymi sesjami i stosować je aż do odczucia poprawy.Terapeuci bowenowscy przekonują, że wystarczy kilka sesji, by poczuć wyraźną poprawę stanu zdrowia. W przypadku przewlekłych schorzeń 10 zabiegów jest jednak ilością minimalną do przejścia. W zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta, niektórzy potrzebują kilkunastu zabiegów. Jednak dla większości osób kilka spotkań wystarcza.Pacjenci po zabiegach odczuwają nie tylko poprawę zdrowia fizycznego, ale także poprawia się ich kondycja psychiczna i emocjonalna. Dzięki terapii Bowena cały organizm wraca do równowagi, to jest stanu zdrowia, z którego został wytrącony niezależnie od przyczyny.