Joga hormonalna - najczęściej zadawane pytania

Joga hormonalna to zestaw ćwiczeń przywracający równowagę hormonalną wszystkim kobietom, które chcą cieszyć się dobrym samopoczuciem i wiedzą, że uzdrawianie nie jest tylko kwestią podawania leków i stosowania inwazyjnych zabiegów.

Jeśli masz problemy z miesiączką, cierpisz na PMS, PCOS, trądzik, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, niepłodność i inne problemy o podłożu hormonalnym lub jesteś w okresie menopauzalnym spróbuj naturalnej i przebadanej metody opracowaną przez obecnie 93-letnią Dinah Rodrigues - najlepszą “reklamę” jogi hormonalnej.

Joga hormonalna jest terapią, dlatego wiedzę o niej przekazujemy wyłącznie na kursach (również online). Śledź nasz fanpage i zapisz się na newsletter, by nie przegapić kolejnej edycji. Nabliższe warsztaty możesz sprawdzić też TU.

W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące jogi hormonalnej. Jeśli chcesz wiedzieć więcej napisz do nas. Instruktorka Milabo - Hania Darmas, jedna z czterech certyfikowanych nauczycielek jogi hormonalnej według metody Dinah Rodrigues - odpowie na Twoje pytania i wątpliwości dotyczące praktyki i tego, czy może pomóc w twoim przypadku.

Co to jest joga hormonalna, kiedy i przez kogo została stworzona?

Dinah Rodrigues stworzyła technikę jogi hormonalnej w 1992 r. badając wpływ jogi na menopauzę. Wpływ asan (pozycji jogi) i ćwiczeń oddechowych (pranajama) na żeńskie hormony był podstawą doboru specjalnych zestawów ćwiczeń. Dinah odkryła, by przywrócić zaburzoną równowagę hormonalną, asany i ćwiczenia oddechowe muszą być wykonywane bardzo dynamicznie. Joga hormonalna składa się więc z serii asan i ćwiczeń oddechowych, wykonywanych w odpowiedniej kolejności i intensywności, które to ćwiczenia podwyższają poziom żeńskich hormonów. Joga hormonalna działa profilaktycznie i terapeutycznie eliminując objawy niskiego poziomu hormonów. Zapobiega także osteoporozie i problemom sercowo-naczyniowym.

Jak działa joga hormonalna?

Joga hormonalna działa głównie reaktywując energię w gruczołach (działa na przysadkę, tarczycę, nadnercza i jajniki) i kierując ją do kilku punktów ciała. W trakcie praktyki wykonywane są specyficzne pranajamy i tybetańskie techniki energetyczne. Niektóre z nich można porównać do masowania gruczołów. Te techniki zostały dobrane tak, by przynieść efekty w krótkim czasie. Kobieta z niskim poziomem hormonów, doświadcza przykrych objawów i nie chce długo czekać na poprawę.Joga hormonalna działa też relaksująca. Długotrwały stres jest czynnikiem, który obniża produkcję estrogenu i progesteronu - dwóch najważniejszych hormonów żeńskich. Joga hormonalna niweluje skutki stresu.

Jakich efektów mogę się spodziewać praktykując jogę hormonalną?

Badania przeprowadzone przez Dinę dotyczą wpływu terapii jogą hormonalną na takie objawy jak: uderzenia gorąca, suchość układu płciowego, niestabilność emocjonalna, bezsenność, przewlekle zmęczenie, depresja, migreny, niepłodność, wypadanie włosów, problemy ze skórą itp. Wyniki uzyskane przez praktykujące kobiety mierzono badaniem poziomu estradiolu we krwi (przed rozpoczęciem praktyki i po 4 miesiącach regularnych ćwiczeń). Nasilenie objawów oceniano także w co miesięcznych ankietach. Wyniki były bardzo pozytywne. Poziom estriadolu wzrósł średnio o 154%.

Wszystkie osoby uczestniczące w badaniu w ramach praktyki jogi hormonalnej trwającej 4 miesiące bez leków wyeliminowało lub zmniejszyło nasilenie objawów nierównowagi hormonalnej prawie do zera. 

Czy joga hormonalna przywraca równowagę emocjonalną?

Drażliwość, neurastenia, niestabilność emocjonalna, płaczliwość, bezsenność, lęki. Również zniechęcenie, zmęczenie i objawy depresyjne znikają po 2-3 miesiącach regularnej praktyki. W przypadku PMS, bóli głowy, objawów lękowych i poczucia zestresowania - te objawy, w badaniach przeprowadzonych przez Dinah znikają całkowicie. Nasilenie innych objawów zmniejsza się stopniowo.

Jakie są alternatywy do jogi hormonalnej?

Joga hormonalna jest metodą całkowicie naturalną. Tradycyjna medycyna na wszelkie choroby związane z niedoborem hormonów przepisuje leki (hormony).

Czy ćwiczenia jogi hormonalnej są trudne?

Joga hormonalna bardzo różni się od klasycznych zajęć Hatha Yogi. Asany, które wykonuje się na zajęciach jogi hormonalnej są proste - nie potrzeba do nich w większości przypadków specjalnego przygotowania. Jeśli nigdy nie ćwiczyłaś jogi, spokojnie możesz wziąć udział w zajęciach jogi hormonalnej. Dużo ważniejsze od precyzji wykonania asan, w jodze hormonalnej są ćwiczenia oddechowe i z przepływem energetycznym, które wykonuje się intensywnie. W jodze hormonalnej skupiamy się na pracy z hormonami: jajnikami, tarczycą i przysadką mózgową. Wszystkiego co potrzebne nauczysz się na kursie.

Previous
Previous

7 wskazówek, jak naturalnie zrównoważyć hormony

Next
Next

4 zasady filozofii WABI SABI, które pomogą ci pokochać własną nieperfekcyjność