Kobiece kręgi – wsparcie, siostrzeństwo, moc!

Jeśli szukasz autentyczności, bliskości lub uzdrowienia kobiecych relacji, najwyższa pora, byś zasiadła w kobiecym kręgu. Jest ich coraz więcej. Dają poczucie wspólnoty, możliwość bycia wysłuchanym, uczą prawdziwego i głębokiego słuchania innych.

Idea spotkań w kręgu jest stara jak świat. Wywodzi się z kultury szamańskiej i przekonania, że jesteśmy powiązani nie tylko z ludźmi wokół nas, ale z całą naturą, która tworzy Krąg Życia. Przedstawiciele rdzennych kultur od zawsze spotykają się w kręgach, by zebrać informacje czy okazać sobie wsparcie w duchu szacunku i równości.Tradycja spotykania się w kręgach, została przekazana Polkom na początku lat ’90, kiedy do naszego kraju zaczęli przyjeżdżać pierwsi szamani, uzdrowiciele i duchowi przewodnicy. Od kilku lat w Polsce, pojawia się coraz więcej spotkań nazywanych kręgami. Zdecydowanie najwięcej jest kręgów kobiet, choć spotkać można również kręgi męskie i mieszane. I choć nie wszystkie z nich czerpią z tradycji rdzennych kultur, wszystkie łączy wspólna idea: integrującego bycia razem ponad wszelkimi podziałami. 

Jak wyglądają spotkania w kręgu kobiet?

Forma spotkań w kręgu jest bardzo prosta. Do najważniejszych elementów należą: regularność, mniej więcej stała ilość osób i niecodzienność. To od osób uczestniczących zależy, czy krąg zostanie zamknięty na nowe osoby i będzie spotykał się w określonym składzie czy zachowa otwartość na nowych członków. Spotkania w kręgu bardzo różnią się od zwykłych spotkań przy kawie czy herbacie. W kręgu mówić może tylko osoba, która trzyma specjalny przedmiot mocy, tzw. talking stick – to może być patyk, kamień, pióro, muszla; inne osoby nie mogą jej przerywać. Kiedy dana osoba skończy mówić przekazuje przedmiot kolejnej osobie w kręgu. Spotkanie otwiera i zamyka prowadząca. Zazwyczaj po kilkukrotnym okrążeniu kręgu przez przedmiot mocy następuje nasycenie tematem i zamkniecie spotkania.Atmosfera na kręgu zależy od wszystkich uczestników, ale ton spotkaniu nadaje osoba prowadząca. To od niej zależy, czy na spotkaniu poczujesz zapach egzotycznych kadzideł, świeżych kwiatów czy świeżo parzonej kawy. Niektóre kręgi rozpadają się po kilku spotkaniach, niektóre z założenia mają trwać określony czas, niektóre zawiązywane są na lata. Część kręgów zwoływana jest wokół określonych tematów: seksualności, ciąży, macierzyństwa, rozwoju twórczego, książek. Część nie ma narzuconego przewodniego tematu, a każde spotkanie jest po prostu okazją do wymiany myśli na ważne i żywe dla uczestniczek tematy. 

Pierwsza zasada kręgów: szacunek

W kręgu nie ma ani góry, ani dołu, żadne miejsce nie jest pierwsze, nie ma hierarchii. Głos udzielany jest każdemu, po kolei. Krąg wyklucza władzę jednych nad drugimi, nie chodzi w nim o udowodnianie jakichkolwiek racji, zaimponowanie komuś czy zrobienie wrażenia. Jego pierwszą i najważniejszą zasadą jest szacunek, który należy się każdemu. To z zasady szacunku wynika szereg kolejnych:

  • ZASADA POUFNOŚCI: Krąg to bezpieczna przestrzeń, to, co zostało w nim wypowiedziane, musi w nim zostać. Nie wolno więc rozpowiadać usłyszanych w kręgu spraw. To święta przestrzeń, uczestnicy obdarzają się wzajemnym zaufaniem i wspierającą energią.

  • ZASADA UWAŻNEGO SŁUCHANIA: Kręgi nie są zwoływane po to, by rozwiązywać konkretne problemy. Dlatego uczestnicy nie udzielają sobie żadnych rad, nie krytykują i wzajemnie nie oceniają. W kręgu nie należy przerywać innym, gdy mówią. Nie należy wtrącać się do wypowiedzi czy przez komentowanie czy zadawania pytań. Krąg to nie jest miejsce na porady w stylu „na Twoim miejscu zrobiłabym to i to” czy „nie powinnaś tego robić” itd. itp. To przestrzeń, która naprawdę uczy słuchać.

  • ZASADA PRAWDY: Krąg to miejsce, w którym możemy się wzajemnie usłyszeć. Wysłuchujemy w całości prawdę, którą chcą nam przekazać inne osoby. W niektórych kręgach każdy ma dokładni taki sam czas na wypowiedź, a rolą osoby trzymającej krąg jest również pilnowanie czasu wypowiedzi. Prawem kręgu każdy jego uczestnik może wyrazić to, co myśli i czuje. To czas na dzielenie się swoją prawdą i szansa na uzyskanie wsparcia. Każda osoba mówi tylko o sobie i swoim doświadczeniu, nie opowiada o innych. Można też wybrać milczenie. 

Kilka powodów, dla których powinnaś dołączyć do kręgu

Zarówno regularne bycie w kręgu, jak i jego zwoływanie to doświadczenie, które głęboko zmienia życie. Kręgi wyrażają wszystko to, co jest przeciwstawieństwem kultury patriarchalnej, czyli brak hierarchii, głęboki szacunek do Natury, bezwarunkową miłość, uważność, troskę, współodczuwanie. Krąg wzmacnia uczestniczki dając im szanse wypowiedzenia własnej prawdy. Co jeszcze mogą Ci dać regularne spotkania w kręgu?

  • Krąg to miejsce, które przyjmie Twoje trudne emocje. Nie musisz już niczego w sobie dusić, zyskujesz przestrzeń do wyrażenia siebie.

  • W kręgu spotkasz bliskie Ci kobiety, które naprawdę Cię wysłuchają, ponieważ obchodzi je Twoja historia. Poczujesz się ważna.

  • Poznając prawdziwe ludzkie historie nauczysz się naprawdę wiele o sobie czy relacji z innymi. Poczujesz głęboką więź z innymi.

  • Poczujesz się wzmocniona. Przypomnisz sobie, że nigdy nie jesteś sama. Zawsze jest ktoś, kto był w sytuacji podobnej do Twojej i Cię rozumie. 

Poczułaś, że kobiece kręgi to coś dla Ciebie?

Informacje o kręgach zwoływanych w Polsce można znaleźć na grupie na Facebooku: „Kobiety zwołujące kręgi” - każda kobieta, która chciałaby zorganizować krąg otrzyma tam wsparcie. We wspomnianej grupie można również znaleźć stale aktualizowaną listę kręgów oraz podręcznik jak samemu otworzyć takie cykliczne spotkania.

Previous
Previous

Hawaje w Polsce? Poznaj hawajskie techniki uzdrawiania, które przyniosą Ci błogą równowagę

Next
Next

10 zasad etycznych jogi. Czy postępujesz zgodnie z nimi?