Mięsień duszy. Może kumulować napięcie i lęki. Jak je odblokować?

Mięśnie lędźwiowe (psoas) są silnie związane z reakcją walki i ucieczki. Ich fizyczne zdrowie daje nam psychiczne poczucie bezpieczeństwa. Taoiści nazywają je mięśniami duszy. Dowiedz się o nich więcej, zwłaszcza jeśli często bolą Cię dolne plecy. 

Mięśnie lędźwiowe (łac. psoas) to głęboko położone mięśnie odpowiadające za stabilizację ciała. Łączą kręgosłup z nogami. Pozwalają utrzymać równowagę i sprawiają, że możemy podnosić nogi przy chodzeniu. Mięśnie te są także zaangażowane w prawie wszystkie problemy z kręgosłupem, zwłaszcza dolną część pleców. Jest tak, ponieważ silnie wyginają, obracają i przywodzą biodra. Ze względu na połączenie z przeponą, wpływają na to, jak oddychamy.

Mięsień duszy

Wschodnie kultury uważają centralne miejsce ciała, czyli brzuch za źródło energii witalnych. Aż cztery z siedmiu czakr przechodzi przez ten region. W taoizmie mięsień lędźwiowy bywa określany mięśniem duszy. Otacza dolny dantian, czyli główny ośrodek energetyczny. To mięsień, który ucieleśnia nasze najgłębsze pragnienie przetrwania i nasze żywiołowe pragnienie rozkwitu.

EMOCJE-ODDECH-MIĘŚNIE

Kiedy strach ściska nam żołądek i kiedy czujemy „motyle w brzuchu” - za te wrażania odpowiadają mięśnie lędźwiowe. Z pomocą mięśni lędźwiowych ciało reaguje na emocje, wpływając na postawę i oddech. Jak to się dzieje? Mięśnie lędźwiowe są połączone z przeponą za pomocą powięzi. W zależności od tego, jak się czujemy i co robimy, ucisk lub rozluźnienie przepony, wytworzy napięcie lub rozluźnienie mięśni lędźwiowych.Np. w stresie, nasz oddech będzie płytki i będzie powodował napinanie i kurczenie się mięśni lędźwiowych, które mają głęboki związek z reakcją walki i ucieczki oraz instynktem przetrwania. Przy chronicznym stresie mięsień ulega stwardnieniu, sprawiając, że żadna pozycja ciała nie jest wygodna. To działa też odwrotnie.Nawet bez stresu, siedzący tryb życia będzie powodował ciągłe napięcie tych mięśni i spłycenie oddechu, co wpłynie na psychikę i zwiększenie poziomu lękliwości. Mięśnie lędźwiowe są tak głęboko zaangażowane w podstawowe reakcje fizyczne i emocjonalne, że ich chronicznie napięcie, będzie nieustannie sygnalizowało ciału, że jesteś w niebezpieczeństwie, ostatecznie wyczerpując nadnercza i wyczerpując także układ odpornościowy.

Jak uwolnić napięcie z mięśni lędźwiowych (psoas)?

Uwalniając napięcie w tych mięśniach, istnieje szansa na ogromną poprawę Twojego dobrostanu. Utrzymywanie mięśni lędźwiowych w stanie elastyczności, powoduje, że mamy energię i poczucie witalności. Kiedy mięsień lędźwiowy jest zdrowy, poprawia postawę kręgosłupa i funkcjonowanie narządów jamy brzusznej. Jeśli cierpisz na bóle pleców, rozciąganie np. w jodze tego mięśnia to konieczność. To co może pomóc to także głębokie oddychanie brzuchem. Poniżej kilka asan, które mogą pomóc:

  1. Pozycja żaby - Mandukasana 

  2. Pozycja Wschodzącego Księżyca - Anjaneyasana

  3. Pozycja gołębia - Eka Pada Rajokapotasana

  4. Pozycja łodzi - Navasana 

  5. Przyciąganie kolan do klatki piersiowej - Pavanmuktasana

  6. Pozycja girlandy - Malasana

Previous
Previous

Jak zrobić mapę marzeń (vision board)

Next
Next

Potęga małych rytuałów: jak dbanie o siebie może uratować Ci skórę