11 nieoczywistych sposobów na rozładowanie napięcia, stresu i negatywnych emocji
Rozładowanie napięcia w zdrowy sposób jest możliwe. Oto kilka sposobów. Wybierz najlepszy dla siebie i stosuj na co dzień.
Napięcie, złość, stres - są nieodłączną częścią życia i trzeba nauczyć sobie z nimi radzić. Można wieść najzdrowszy i najbardziej zrównoważony styl życia a i tak doświadczać napięć. Jak sobie radzić, kiedy nas wewnętrznie roznosi, gdy czujemy, że zaraz wybuchniemy? Wtedy pomogą szybkie i proste sposoby, które prezentujemy poniżej.Przedstawiamy aż 11 sposobów, żebyś mogła znaleźć coś dla siebie. Być może niektóre uznasz za głupie, lub zbyt proste. Wszystkie mają swoje uzasadnienie. Postaraj się wybrać i zapamiętać trzy metody, które najbardziej do ciebie przemawiają. W sytuacji konfliktu lub napięcia, mogą uratować Ci skórę. Zdecydowana większość z nich nadaje się do natychmiastowego użycia.Nie musisz zmieniać wewnętrznego napięcia w autoagresję lub agresję skierowaną w stronę innych. Istnieją zdrowe metody na rozładowywanie stresu. Oto kilka z nich:
1. Posprzątaj
Brudne domy i miejsca pracy sprawiają, że czujemy się niespokojni, bezradni i przytłoczeni. Psycholog Sherrie Bourg Carte wyróżnia aż 8 powodów, dla których bałagan wywołuje niepokój. Zaśmiecona przestrzeń przytłacza i przeciąża nasz system nerwowy, sygnalizuje mózgowi, że nasza praca nigdy się nie kończy. Ponadto nieporządek odciąga naszą uwagę od ważnych rzeczy, utrudnia relaks, wywołuje uczucie zawstydzenia i blokuje produktywność.
2. Śpij w zimnym pomieszczeniu
Spanie w zimnym pomieszczeniu pomaga szybciej zasnąć i zmniejsza poziom hormonów stresu. Optymalna temperatura dla snu to ta, gdy jest chłodno (od 15 do 20 stopni Celsjusza). Chłodne otoczenie pomoże nam zasnąć szybciej i lepiej się zregenerować. Śpiąc w zimnych pomieszczeniach, nasze ciało produkuje więcej melatoniny (hormonu, który hamuje procesy starzenia się). Jak zmniejszyć temperaturę pomieszczenia latem, w upalne dni? Śpij nago.
3. Żuj gumę do żucia
Aby bardzo łatwo i szybko odprężyć się, spróbuj żuć gumę. Istnieje badanie, które wykazało, że ludzie żujący gumę, mają lepsze samopoczucie i mniejszy poziom stresu. Jednym z możliwych wyjaśnień tego stanu, jest to, że guma do żucia wywołuje fale mózgowe podobne do zrelaksowanych. Inne wyjaśnienie mówi, że guma do żucia wspomaga przepływ krwi do mózgu.
4. Zacznij śledzić swój cykl menstruacyjny.
W pierwszej połowie cyklu, jesteśmy bardziej optymistycznie nastawione do świata i chętnie bierzemy na siebie więcej, niż możemy zdołać zrobić. Im więcej nadmiarowych obowiązków i zadań podejmiemy się w pierwszej fazie, tym większe napięcie i złość będziemy czuć w drugiej połowie cyklu. PMS to nic innego jak kumulacja niepotrzebnego napięcia. Znajomość własnego cyklu pomaga lepiej zarządzać sobą. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: "Wykorzystaj każdą fazę kobiecego cyklu, by lepiej zarządzać energią i emocjami".
5. Przytulaj się
Jeśli bliska Ci osoba, oferuje przytulenie, widząc twoje zdenerwowanie, nie odmawiaj. Przytulanie, głaskanie, i każdy inny pozytywny kontakt fizyczny może pomóc w uwolnieniu oksytocyny i obniżeniu poziomu kortyzolu. Może to pomóc obniżyć ciśnienie krwi i częstość akcji serca, które są fizycznymi objawami stresu.
6. Wypisz lub wymaluj złość.
Weź kartkę i zapisz strumieniem świadomości, wszystko co czujesz i myślisz. O tym dlaczego pisanie pomaga rozładowywać napięcia przeczytasz w naszym artykule "Prowadzenie dziennika sposobem na stres i wewnętrzny rozwój". Jeśli nie ciągnie Cię do pisania, spróbuj rysowania. W rozpuszczeniu napięć może Ci pomów lawowawie czyli cieniowanie papieru np. ołówkiem. Przelanie na papier trudnych emocji, pomaga pozbyć się ich w bezpieczny sposób.
7. Głęboko oddychaj
Zmiana oddechu jest najszybszym i najprostszym sposobem, w jaki możesz pozbyć się napięcia i zmienić swój nastrój. Praktykowanie prawidłowego oddechu w trakcie trwania silnych emocji rzeczywiście je wycisza. Kilka prostych technik oddechowych znajdziesz w artykule "6 relaksujących ćwiczeń oddechowych na stres, sen i lepszy nastrój".
8. Praktykuj wdzięczność
Skupienie uwagi na tym, co w naszym życiu dobre i ważne pomaga gromadzić pozytywne energetyczne zasoby. Praktykowanie wdzięczności jest metodą na zapobieganie powstawaniu napięć niż ich łagodzeniu. Jeśli czujesz gniew i złość, wdzięczność nie popłynie. Najpierw musisz rozładować napięcie. Jeśli jednak poświęcisz chwilę każdego dnia, by skupić się na tym, co dobre, napięcia, które odczuwasz będą maleć. Dlaczego tak się dzieje, przeczytasz w naszym artykule "Praktyka wdzięczności prostą drogą do szczęścia".
9. Wytańcz złość
Puść energetyczną piosenkę, np. Mutant Brain (to utwór ze słynnej, bardzo energetycznej reklamy markowych perfum, w której występowała Margaret Qualley) i zacznij się energicznie ruszać, trzepać i wytrząsać z siebie złość, stres i napięcie.
10. Wypróbuj medytację świecy
Skołatane nerwy bardzo koi kontakt z naturą, a zwłaszcza patrzenie się na wodę lub patrzenie się w ogień. Wystarczy zapalić świeczkę i wpatrywać się w płomień. Medytacja świecy jest banalnie prosta i bardzo skuteczna.
11. Zacznij się śmiać
To cholernie trudne, śmiać się, gdy jesteś zdenerwowana, ale nawet udawany śmiech bardzo szybko pomoże ci rozluźnić napięte mięśnie. W stanie emocjonalnego wzburzenia, bardzo ważne, jest by wyładowywać napięcie w jak najbardziej bezpieczny sposób. Może zechcesz spróbować jogi śmiechu?
Jak zapobiegać codziennym stresom?
Zapobieganie jest oczywiście najlepszym sposobem na walkę ze stresem. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, relaksujące ćwiczenia jogi, medytacja, dbanie o regularny kontakt z naturą, podtrzymywanie więzi z innymi to oczywiste sposoby na łagodzenie i zapobieganie stresom.
Tych wszystkich klasycznych metod ładowania baterii oraz nowych technik i narzędzi, w tym także tantrycznych możesz doświadczyć podczas naszych wydarzeń. Zobacz je TUTAJ.