Co komunikuje Twoje ciało, kiedy blokujesz emocje?

Odkryj powiązania między negatywnymi emocjami, a bólem w konkretnych częściach ciała. 

Jeśli doświadczasz chronicznego napięcia i powracających symptomów chorobowych, przyczyną mogą być wyparte, negatywne emocje. Być może zastanawiasz się, skąd wziął się dziwny ból w klatce piersiowej albo dlaczego znowu boli Cię gardło. Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się, jakie są możliwe emocjonalne przyczyny chorobowych sygnałów, które wysyła do Ciebie ciało.

Objawy tłumienia emocji

Badania nad związkami między umysłem i ciałem pokazują konkretne połączenia między negatywnymi emocjami a chorobami i bólem odczuwanym w określonych częściach ciała. Poniższa lista opisuje najważniejsze z tych połączeń.

  • Gardło – to ośrodek komunikacji związany z naszym poczuciem tożsamości i prawem do wyrażanie siebie. Nawracające choroby gardła, a także choroby tarczycy mogą wiązać się z nieumiejętnością mówienia o swoich uczuciach, z poczuciem niezrozumienia, niezaopiekowania i brakiem ufności.

  • Kark i szyja – sztywność oraz bóle szyi i karku wiążą się z nieumiejętnością dostrzeżenia racji drugiej strony, uporem i brakiem elastyczności, z zaprzeczaniem, że istnieje druga strona problemu lub konfliktu.

  • Ramiona i barki – reprezentują naszą zdolność do niesienia życiowych doświadczeń. Nasza postawa może wyrażać, że uczyniliśmy z życia ciężar lub, że mamy zbyt dużo obowiązków. Sztywne, podniesione ramiona świadczą o wypartym lęku.

  • Serce – odpowiada za naszą tożsamość społeczną, prawo do kochania i bycia kochanym. Nieuświadomiony problem niedostatku miłości i poczucia wartości oraz tłumienie uczuć przekładają się na wszelkie kłucia w klatce piersiowej i chorobę wieńcową. Serce kumuluje ból związany z samotnością, współuzależnieniem, bezradnością, poczuciem odrzucenia czy brakiem miłości. To w sercu chowamy żal, rozpacz, smutek, stratę, zakłopotanie, wstyd, upokorzenie, okrucieństwo i podłość.

  • Brzuch – dolegliwości odczuwane w środkowej części ciała związane są z naszym prawem do działania i wyrażają takie emocjonalne problemy jak: nieśmiałość lub dominowanie; strach przed utratą kontroli; nadużywanie autorytetu lub brak autonomii; nierównowaga władzy w relacjach. Tu mieszczą się uczucia związane z gniewem, zazdrością a także wstydem, brakiem akceptacji, krytycyzmem i nieumiejętnością brania.

  • Miednica i biodra – Ten duży obszar ciała jest ośrodkiem naszej seksualności, odpowiada za naszą tożsamość emocjonalną i fizyczną, wyraża naszą wolę przetrwania, prawo do posiadania i odczuwania. Na problemy w tej części ciała mają doświadczenia z pierwszego roku życia i dzieciństwa, niepokoje seksualne, przemoc, wykorzystanie, brak życiowej przestrzeni, brak emocjonalnego i finansowego wsparcia, poczucie zagrożenia. Choroby tej części ciała mogą świadczyć o zdradzie samego siebie lub byciu zdradzonym, odrzuceniu przez innych, byciu krytykowanym a także o nieumiejętności radzenia sobie z życiowymi trudnościami i poczuciem przegrania. Sztywność bioder pokazuje nieumiejętność ruszenia do przodu, wyraża nasz strach przed podjęciem decyzji i pójściem w życiu o krok dalej.

  • Kręgosłup – reprezentuje umiejętność szukania wsparcia w życiu. Bóle górnego odcinka kręgosłupa (odcinek szyjny) wiążą się z takimi emocjonalnymi problemami jak: brak wsparcia, poczucie bycia niekochanym, obawy przed okazaniem uczuć. Dolegliwości w środkowym odcinku kręgosłupa (odcinek piersiowy) wiążą się z poczuciem winy, zatrzymaniem się w przeszłości, uczuciem ciężaru, którego nie możemy zrzucić. Ból dolnego odcinka kręgosłupa (lędźwie i krzyż) jak np. rwa kulszowa, wyraża strach przed brakiem pieniędzy i bezpieczeństwa. Wypadający dysk pokazuje niezdecydowanie, poczucie całkowitego braku wsparcia w życiu.

  • Kończyny – symptomy zlokalizowane w nogach i rękach wskazują na problemy z przynależnością, związkami z bliskimi, relacjami, dawaniem i przyjmowaniem. Łokcie reprezentują zmiany kierunku i umiejętność akceptowania nowych doświadczeń. Nadgarstki wyrażają łatwość ruchu. Bóle kolan świadczą o naszym uporze i dumie; nieumiejętności poddania się, ugięcia, przyznania komuś racji. Kostki reprezentują naszą zdolność do sięgania po przyjemności, ból w tym miejscu wyraża nasze poczucie winy. Podobnie haluksy pokazują nam, że nie potrafimy czerpać przyjemności w sięganiu po nowe doświadczenia w życiu. Częste pęknięcia i złamania kości mogą świadczyć o braku zgody na uznanie autorytetów.

Dlaczego w ogóle blokujemy emocje?

By uchronić się przed psychicznym bólem związanym z trudnymi emocjami – blokujemy je. Skupiamy się na racjonalizowaniu naszych doświadczeń; nie chcąc czuć, odcinamy się od ciała. Przekarmiamy się, przepracowujemy, poddajemy intensywnym treningom – dyscyplinujemy i eksploatujemy nasze ciała zamiast ich słuchać. Przestajemy być uważni na sygnały ostrzegawcze.Na szczęście nasze ciała naturalnie dążą do ekspresji emocji, nie potrafią kłamać tak jak umysł. Smutek chce płaczu, a złość krzyku. Tłumienie złości objawia się poprzez zaciskanie szczęk, gardła, brzucha, pięści. Wstrzymany smutek (płacz) usztywnia przeponę i klatkę piersiowa, wtłacza do gardła „gulę”. Blokowany lęk podnosi ramiona i spłyca oddech. Pracując z ciałem możemy zmniejszyć napięcie, odblokować się i wreszcie wyrazić prawdziwe uczucia i potrzeby.

Korzyści pracy z ciałem

Rozwiązaniem psychosomatycznych problemów jest podjęcie pracy z ciałem, która pomoże ci nie tylko wrócić do zdrowia, ale przede wszystkim lepiej rozumieć siebie i swoje potrzeby a przez to częściej odczuwać harmonię i spokój. Większa świadomość ciała przekłada się na łatwość w wyrażaniu siebie, własnych potrzeb i mówienia „nie”. Długoterminowa praca z ciałem to także większa gracja i wdzięk, ruchy stają się płynne a kręgosłup jest mniej obciążony. 

Zapraszamy na warsztaty holistycznej pracy z ciałem.

Wszystkie aktualne wydarzenia znajdziesz TUTAJ.

Previous
Previous

Dieta Według Ajurwedy

Next
Next

Czy warto stosować afirmacje?