Dlaczego tańcząc stajemy się mądrzejsi?
Poznaj najważniejszy powód, by zacząć tańczyć i nigdy nie przestawać
Taniec działa na umysł, ciało i duszę. Wzmacnia nasze zdolności kognitywne i wydłuża życie. Pomaga utrzymać formę ludziom w każdym wieku i rozmiarze. Obniża poziom stresu i poprawia nastrój. Co więcej, okazuje się, że regularna praktyka sprawia, że jesteśmy … mądrzejsi.To nie magia. Badania potwierdzają, że niezależnie od wieku, taniec wzmacnia nasze zdolności poznawcze. Ponadto zapobiega demencji i chorobie Alzheimera, w takim samym stopniu, w jakim każda inna aktywność fizyczna utrzymuje ciało w zdrowiu.
Regularny taniec to sprawny umysł na lata!
Raport opublikowany w „The New England Journal od Medicine” pokazuje wpływ różnych form aktywności na procesy starzenia. Badanie nad osobami starszymi (powyżej 75 roku życia) trwało aż 21 lat i obejmowało aktywności umysłowe (czytanie książek, prowadzenie dziennika, rozwiązywanie krzyżówek, gry karciane oraz gry na instrumentach) oraz fizyczne (tenis, pływanie, gra w golfa, jazda na rowerze, taniec i spacery).Jedną z największych niespodzianek był praktycznie zerowy wpływ aktywności fizycznych na przeciwdziałanie demencji. Oczywiście badane ćwiczenia miały ogromny wpływ na ciało, ale nie na umysł. Poza jednym wyjątkiem. Jedyną badaną, fizyczną aktywnością, która pomaga zachować na starość sprawność umysłu jest regularny taniec.Jazda na rowerze, pływanie, gra w golfa - zmniejszają ryzyko demencji o 0%Czytanie – zmniejsza ryzyko demencji o 35%Rozwiązywanie krzyżówek co najmniej 4 razy w tygodniu - 47%Regularny taniec – 76%.Ponadto, taniec, jak udowadniają badania:
- zmniejsza poziom stresu i pozytywnie wpływa na nastrój w stanach depresyjnych
- zwiększa żywotność organizmu i wydzielanie serotoniny
- poprawia elastyczność, siłę, równowagę i wytrzymałość ciała
- wzmacnia układ kostny i sercowo-naczyniowy
- zwiększa zdolności umysłowe i przyśpiesza procesy decyzyjne poprzez tworzenie nowych połączeń neuronalnych
Dlaczego taniec ma ogromną przewagę we wzmacnianiu zdolności poznawczych?
Gdy z wiekiem połączenia neuronalne osłabiają się, nasza pamięć staje się coraz słabsza. Jeśli nie będziemy wymagać pracy od naszego mózgu – stracimy naszą inteligencję. Musimy robić wszystko, co w naszej mocy, by zachowywać stare i tworzyć nowe połączenia neuronalne.Jednym ze sposobów na zachowanie intelektualnej sprawności, jest uczenie się nowych rzeczy. Nieważne jest, czy zdobyte informacje kiedykolwiek przydadzą ci się w życiu, chodzi o ćwiczenie umysłu.Ale istnieje inna, skuteczniejsza metoda. To taniec, który integruje kilka funkcji mózgu jednocześnie – odpowiedzialną za ruch, myślenie racjonalne, odczuwanie emocji i zdolności muzyczne – zwiększając plastyczność neuronalną.Ponieważ istotą inteligencji jest podejmowanie decyzji, najlepszą radą, jeśli idzie o wzmacnianie sprawności umysłowej, jest zaangażowanie się w działania, które wymagają ułamka sekundy na rozstrzygnięcie. Tak właśnie dzieje się w tańcu.
Czy każdy rodzaj tańca ma tak samo pozytywne skutki?
Nie każdy rodzaj tańca zwiększa naszą sprawność umysłową. Kluczem do zwiększenia zdolności poznawczych (czyli poprawy jakości połączeń neuronalnych) są decyzje o kolejnym tanecznym ruchu, które podejmujemy w pół sekundy. Chodzi o każdy rodzaj tańca improwizowanego bądź towarzyskiego (freestyle), który łączy w sobie różne style.Taniec, w którym liczy się zapamiętana sekwencja ruchów, nie ma takiego wpływu na zdolności poznawcze jak taniec improwizowany. Niemniej każdy taniec redukuje stres i pomaga zachować sprawność fizyczną. Każdy taniec jest dobry. Jednak im więcej decyzji o kolejnym ruchu podejmujemy sami, tym bardziej ćwiczymy umysł.
Tańcz, tak często jak to możliwe
Badanie pokazało inny, ważny czynnik: tańczyć należy często. Osoby, które regularnie tańczą posiadają większe zasoby poznawcze, czym opóźniają procesy starzenia. Dlatego najlepiej zacznij tańczyć już teraz, gdziekolwiek czytasz te słowa. Przejdź się po biurze tanecznym krokiem, puść ulubioną muzykę i zatańcz w kuchni albo sypialni :). Zacznij budować zasoby poznawcze na starość już dziś. Któregoś dnia będziesz ich bardzo potrzebować.