Joga dla początkujących: Jak bezpiecznie ćwiczyć jogę w domu i na zajęciach

Wzrost popularności jogi powoduje, że coraz częściej uczy się jej i ćwiczy niewłaściwie. Przygotowałyśmy kilka wskazówek, dzięki którym Twoja praktyka jogi będzie bezpieczna.

Z artykułu dowiesz się, czy samodzielne wykonywanie asan w domu jest bezpiecznie, jak przygotować się do praktyki, jakie są bezwzględne przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń. Dowiesz się także, jak bezpiecznie ćwiczyć jogę i na co zwrócić uwagę przy wyborze nauczyciela, by czuć się pewnie na zajęciach.

Czy joga naprawdę jest taka zdrowa?

Nieustanny wzrost popularności jogi powoduje, że coraz częściej uczy się jej i ćwiczy niewłaściwie. Przetrenowanie, słabe zrozumienie ćwiczeń, jak i niedoświadczeni, nadgorliwi nauczyciele mogą przeszkodzić Ci w czerpaniu korzyści z praktyki a nawet wywołać urazy i pogłębić problemy, które chcesz rozwiązać ćwiczeniami. Mimo, że joga cały czas pozostaje jednym z najbezpieczniejszych form aktywności, którą można ćwiczyć niezależnie od wieku i kondycji, zachęcamy, zwłaszcza osoby początkujące, do zwrócenia szczególnej uwagi na kilka aspektów.

Po pierwsze: Kto może ćwiczyć jogę?

Wśród przeciwwskazań do ćwiczeń jogi znajdują się: jaskra, niekontrolowane skoki ciśnienia, zaawansowana osteoporoza, wstawiony sztuczny staw, problemy z równowagą oraz ciąża. We wszystkich tych przypadkach, jak i również przy jakichkolwiek wątpliwościach, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Jeśli musisz w sposób szczególny dbać o swoje zdrowie, ćwiczenia pod okiem doświadczonego nauczyciela będą zawsze najlepszym rozwiązaniem.Długie lata ćwiczeń jogi nauczą Cię słuchać potrzeb swojego ciała. Gdy będziesz musiała z większą troską zadbać o swoje zdrowie, wieloletnia praktyka pozwoli Ci dostosować ćwiczenia do pogorszonego stanu zdrowia. Czasem wystarczy ćwiczyć z większą uwagą. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z jogą i masz jakiekolwiek wątpliwości, doświadczony nauczyciel pomoże Ci poczuć się bezpiecznie.

Po drugie: Jak wybrać nauczyciela?

Nauczyciele jogi mają bardzo różne doświadczenia, kwalifikacje i uprawnienia. Nie ma jednej organizacji, która nadzorowałby wszystkich. Jeśli chcesz sprawdzić nauczyciela, tak naprawdę ważne są dwie rzeczy: lata praktyki oraz znajomość anatomii i fizjologii.Niektórzy nauczyciele podchodzą do ucznia, dotykając go, by poprawnie ustawić go w pozycji. Zastanów się, czy taka ingerencja jest dla Ciebie w porządku. Może wystarczy Ci szczegółowy opis ćwiczenia? Zły nauczyciel, który nie zna anatomii i na siłę będzie chciał Cię ustawić w asanie, może tylko Ci zaszkodzić. Dobry nauczyciel skoryguję Twoją postawę, tak, że od razu zrozumiesz, które elementy asany poprawić, by przyniosła Ci korzyści.Pamiętaj również, że nauczyciel jest przewodnikiem, który ma Ci pomóc w lepszym zrozumieniu swojego ciała. To nie trener nastawiony na osiągnięcie konkretnych celów. Nikt nie powinien Cię zmuszać do przyjmowania pozycji, w których odczuwasz ból. Joga nie służy współzawodnictwu. Dzięki jodze nauczysz się z uważnością obserwować swoje ciało, poznasz swoje mocne i słaby strony, nauczysz wzmacniać i relaksować ciało. Jeśli oczekujesz szybkiej poprawy formy, siłownia i fitness będą dla Ciebie lepsze. Joga daje dużo więcej korzyści, najwięcej w perspektywie długofalowej.

Po trzecie: Zawsze dbaj o siebie i ćwicz z pełną uważnością

Nawet jeśli uważasz się za osobę ponadprzeciętnie wysportowaną, jeśli nie ćwiczyłaś wcześniej jogi zwróć uwagę na dokładne wykonywanie asan. Uważność to rzecz, którą joga pomoże Ci wyćwiczyć. Nawet doświadczony jogin, wchodząc po raz 1357 w pozycję psa w głową dół robi to w pełni świadomy całego swojego ciało (potrafi prawidłowo ułożyć stopy, kolona, łydki, rozluźnić kark, mocno odbić się od dłoni, wyciągnąć w pozycji, puścić głowę i pozwolić jej odpocząć).Jeśli ćwiczysz sama w domu i nie rozumiesz, jak wykonać dane ćwiczenie – nie rób go. Nawet niewielkie zmiany w ustawieniu mogą zrobić olbrzymią różnicę. Powoli nabieraj pewności w poszczególnych asanach i ćwicz je regularnie. Zachęcamy, by w domu praktykować asany wyćwiczone pod okiem nauczyciela lub te, których wykonanie jest dla nas jasne. Najważniejsza jest wiedza, jak wykonać daną asanę. Tę wiedzę niekoniecznie musisz zdobyć na zajęciach. Równie dobre mogą okazać się instruktażowe filmy, jak i dobre książki. Zarówno na zajęciach, jak i ćwicząc w domu wycofuj się z pozycji, które są zbyt obciążające. Nie przesilaj się nie potrzebnie. W jodze nie chodzi o rywalizację, tylko o coraz lepsze poznawanie swojego ciała i umysłu.Jeśli chcesz ćwiczyć w domu, a nie wiesz, jak zacząć, przeczytaj nasz artykuł: „Joga dla początkujących w domu – jak ćwiczyć regularnie”.

Po czwarte: Przygotowania jak bezpiecznie ćwiczyć jogę 

Na dwie godziny przed zajęciami powstrzymaj się przed dużymi posiłkami. Z pełnym żołądkiem nie będziesz wstanie komfortowo wykonywać skrętów i skłonów. Drugą ważną rzeczą, która wpływa na komfort ćwiczeń jest strój. Powinien być maksymalnie wygodny. Ćwiczenia wykonuje się boso na macie. Większość szkół udostępnia maty ćwiczącym. Jeśli to dla Ciebie problem, zawsze możesz zaopatrzyć się we własną matę. Maty dobrej jakości nie powinny być śliskie. Jednak w przypadku nowych mat, ta „śliskość” jest często trudna do uniknięcia. Wykonując asanę, ręce i stopy powinny pewnie trzymać się podłoża. Jeśli stopy i ręce „ślizgają się” po Twojej macie umyj ją wodą z mydłem. Bez maty też da się ćwiczyć.

Najważniejszy jest zdrowy rozsądek

Tak, jak w przypadku każdej aktywności najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Rzucanie się z żarliwością neofity w nową dla siebie dziedzinę może przynieść więcej szkód niż pożytku. O przetrenowanie, frustrację i urazy nie jest trudno, nawet w tak bezpiecznej formie ćwiczeń, jaką są asany.Prawda jest też taka, że większą krzywdę robisz sobie spędzając bez ruchu osiem godzin dziennie przed komputerem niż próbując samodzielnie ćwiczyć jogę w domu. Zdrowy rozsądek to najlepszy doradca. Jeśli będziesz się nim kierować i ćwiczyć przede wszystkim regularnie, szybko zauważysz korzyści i być może joga przyniesie Ci satysfakcję na resztę życia. Tego Ci życzymy!

Previous
Previous

Gimnastyka słowiańska - kobiecość pełna zdrowia i równowagi

Next
Next

Poznaj najważniejszych Joga Guru, którzy spopularyzowali jogę na cały świat