Przewodnik po najpopularniejszych rodzajach jogi.
Hatha joga, vinyasa, ashtanga, joga Iyengara, kundalini - wybierz praktykę, której potrzebujesz.
Jeśli zaczynasz swoją przygodę z jogą ten artykuł pomoże Ci rozeznać się w najpopularniejszych rodzajach zajęć dostępnych w Polsce. Jeśli ćwiczysz od dłuższego czasu i masz swój ulubiony styl, najwyższa pora poznać nowe! Nasze ciało każdego dnia może potrzebować czegoś innego. Raz jogi bardziej dynamicznej, innym razem regenerującej. Naprawdę warto poznać bogactwo rodzajów jogi, by wiedzieć, co najbardziej nam odpowiada i dopasować styl ćwiczeń do własnych potrzeb.
Czym się kierować wybierając rodzaj jogi?
Wybierając z całego mnóstwa dostępnych rodzajów jogi, kieruj się własnymi potrzebami (fizycznymi i duchowymi) oraz stanem zdrowia i kondycją. Poniższe informacje pomogą Ci się zorientować czego możesz spodziewać się po zajęciach. Znalezienie najodpowiedniejszej dla siebie formy ćwiczeń da Ci tylko praktyka. Na charakter zajęć mocno wpływa również osoba nauczyciela, dlatego nie zrażaj się do danego stylu jogi, jeśli tym, co ci nie odpowiada jest prowadzący. Szukaj dalej, bo szkół i nauczycieli jest naprawdę wiele. Subiektywny przegląd po dostępnych w Polsce rodzajach jogi zaczynamy od klasycznej hatha jogi.
Hatha Joga
Tak naprawdę każdy rodzaj jogi rozumianej jako system ćwiczeń fizycznych jest hatha jogą. To z hatha jogi wyewoluowały tysiące jej odmian. Jeśli wybierasz się na zajęcia, które są po prostu nazwane hatha jogą to będą to zajęcia o umiarkowanej intensywności (nie tak dynamiczne jak vinyasa i ashtanga). Hatha joga bazuje na asanach wykonywanych w dłuższych odcinkach czasowych (a nie sekwencjach asan), sześciu procesach oczyszczających krija oraz pranajamie, czyli kontroli oddechu. Hatha joga jest statyczna, figury wykonuje się powoli i dokładnie kontroluje oddech. Hatha jogę może ćwiczyć każda osoba niezależnie od wieku.
Vinyasa flow
Vinyasa to dynamiczna praktyka, w której najważniejsze jest połączenie ruchu z oddechem (słowo vinyasa dosłownie oznacza połączenie ruchu i oddechu). Ćwiczy się dynamiczne sekwencje asan (zawsze inne), a przejścia między poszczególnymi asanami są płynne i połączone z pracą z oddechem. Vinyasa symbolizuje stały przepływ energii w przyrodzie, uczy uważności na zmiany, daje równowagę, lekkość i energię. Na poziomie fizycznym wzmacnia i rozciąga mięśnie, oraz poprawia przemianę materii. Vinyasa nie jest rodzajem jogi w takim sensie jak ashtanga czy joga Iyengara jest jednak niezwykle popularna. Przykładem vinyasy jest popularne powitanie słońca.
Ashtanga
W ashtandze, podobnie jak w vinyasie wykonuje się stałe, dynamiczne sekwencje asan. To intensywny trening, idealny dla osób, które lubią się zmęczyć i którym zależy na smukłej i umięśnionej sylwetce. Praktykę ashtangi zawsze rozpoczyna się powitaniem słońca a następujące później sekwencje asan są niezmienne i wykonywane w tej samej kolejności. Ashtanga jest trudniejsza i mniej przystępna dla początkujących niż vinyasa. Ashtanga znacząco przyczynia się do poprawy kondycji fizycznej ciała a także jego oczyszczenia, co przekłada się na lepsze samopoczucie.
Jin Joga
Nacisk w tym podejściu kładziony jest na głębokie i jednocześnie łagodne rozciąganie ciała. Praktyka prowadzi do zwiększenia elastyczności, pogłębienia świadomości ciała i akceptacji własnych ograniczeń. To powolne, bardzo relaksujące zajęcia. Jin joga ze względu na długie utrzymywanie pozycji uczy cierpliwości. Ponieważ nacisk kładziony jest na umiejętność odnajdywania rozluźnienia w każdej asanie, jest to forma jogi, która pomoże osobom zestresowanym. Jin joga regeneruje i uspokaja.
Kundalini Joga
Praktyka służy rozbudzeniu wewnętrznej energii kundalini. Indywidualne serie ćwiczeń wzmocnione są medytacjami, mudrami i mantrami. Istotna jest także praca z oddechem. To praktyka zdecydowanie dla osób zainteresowanych duchową stroną jogi.
Joga Iyengara
Joga Iyengara to jeden z najpopularniejszych rodzajów jogi w Polsce. Praktyka polega na bardzo precyzyjnym wykonywaniu poszczególnych asan z wykorzystaniem pomocy takich jak wałki, krzesła, pianki, koce czy paski. Dzięki tym pomocom każdy adept jogi może dostosować daną asanę do swoich możliwości. I choć pomoce są używane w innych rodzajach jogi, w metodzie Iyengara są najważniejsze ze względu na nacisk kładziony na naukę poszczególnych pozycji. Joga Iyengara jest idealna dla osób początkujących a także cierpiących na rozmaite schorzenia, jest także doskonałą formą rehabilitacji kręgosłupa. Została stworzona przez B.K.S Iyengara.
Acro joga, Bikram joga i pozostałe rodzaje jogi
Wśród rozmaitych rodzajów jogi można również znaleźć specjalne zajęcia poświęcone rehabilitacji kręgosłupa, jest joga dedykowana ciężarnym, aerial joga (air joga), w ramach której asany wykonuje się w zawieszonych u sufitu chustach a także Bikram joga (ćwiczy się w mocno ogrzanych pomieszczeniach, co ułatwia rozciąganie ciała). Jest joga hormonalna, która stymuluje pracę jajników, tarczycy, przysadki i nadnerczy; joga uśmiechu a także acro joga, w której ćwiczy się w parach układy akrobatyczne. Z pewnością każdy znajdzie praktykę dostosowaną do własnych możliwości i potrzeb. Przypominamy, że w ramach zajęć joga multistyle w Milabo oferujemy hatha jogę, vinyasę, ashatagę i jin jogę. Zapraszamy na nasze wydarzenie: tutaj.Do zobaczenia na macie!