Strategie dbania o siebie: sięgnij po nie, gdy jesteś przepracowana i nie osiągasz tego, czego chcesz.
Nikt nie zadba o Ciebie i Twoją pomyślność lepiej od Ciebie! Dbanie o siebie to paliwo, które daje siłę do działania i źródło innowacyjnych pomysłów. Krótka check-lista od Milabo pozwoli Ci zorientować się, która sfera Twojego życia pilnie wymaga uwagi i troski.
Dbanie o siebie to nie (tylko) malowanie paznokci
Przemysł piękna tak zawładnął koncepcją dbania o siebie, że nasze skojarzenia w tym temacie idą przede wszystkim w stronę eleganckich ubrań, drogich wizyt u kosmetyczki i nieskazitelnego makijażu. A przecież każda z nas dba o siebie, choć niekoniecznie ubiera się elegancko i codziennie maluje. Intuicyjnie czujemy, że dbanie o siebie, to dużo więcej niż tylko troska o wygląd zewnętrzny. Problem polega jednak na tym, że nie jesteśmy wstanie, w równym stopniu, zajmować się każdą z ważnych dla nas sfer życia.
Jak znaleźć czas dla siebie, kiedy przecież tego czasu zawsze jest za mało
Musimy zarabiać pieniądze, by zapłacić swoje rachunki. Musimy opiekować się naszymi bliskimi. Musimy pamiętać o swoim zdrowiu. Musimy dbać o rozwój osobisty i zawodowy. Zawsze jest za mało czasu. W tym zwariowanym świecie jest cholernie trudno o równowagę.Kiedy funkcjonujemy w trybie intensywnej pracy nad „rzeczami do zrobienia” ostatnie, co chciałybyśmy usłyszeć to słowa „zwolnij”, „odpocznij”, „daj sobie czas”, „przemyśl to” czy „zadbaj wreszcie o siebie”.Trudna prawda jest jednak taka, że w tym „zarobieniu” może okazać się, że drabina, po której się wspinamy jest przystawiona do nie tej ściany, co byśmy chciały. Głębokie wglądy i przełomowe pomysły również nie przychodzą nam do głowy, gdy jesteśmy zmęczone. Dbanie o siebie to absolutna podstawa, bez której nasze plany i marzenia naprawdę mogą lec w gruzach.
Sposób Pastora Kinga na ogarnianie codzienności
Kiedy Martin Luter King miał mnóstwo pracy do zrobienia, zanim podjął jakiekolwiek działania dzień zaczynał od trzygodzinnej modlitwy. Ten paradoksalny sposób przygotowywania się do codziennych obowiązków jest naprawdę genialny. Sposób pastora Kinga pokazuje, że najważniejsze w codziennym kieracie, jest nie stracić z oczu, tego co najważniejsze. King pokazuje nam, że czas poświęcony na refleksję pomaga ustalić nasze priorytety i daje ogromną siłę.Być może nie masz trzech godzin i wcale nie chcesz się modlić. Dbanie o siebie to podejście, w którym uczymy się znajdować czas dla siebie na to, co naprawdę jest dla nas dobre. Czasem wystarczy tylko 10 minut głębokiego odpoczynku w relaksującej kąpieli albo 10 minut spędzone na pomalowaniu sobie paznokci. Tylko poprzez dawanie sobie czasu na przyjemności, zabawę i refleksję możemy zregenerować się na tyle, by móc iść do przodu.
Sprawdź, czy nie musisz się zatrzymać
Kiedy sukcesy nas nie cieszą, kiedy nie mamy czasu świętować, kiedy brakuje nam energii – pora się zatrzymać. I zrobić przegląd dobrego traktowania siebie. Zrób szybki przegląd poniższych sfer życia. Pamiętaj, nie da się ogarnąć wszystkiego na raz. Ale uwaga poświęcona, którejkolwiek z tych sfer od razu zmieni na lepsze jakość Twojego życia.Dbanie o siebie w każdym wymiarze:
- Wymiar finansowy – Czy jesteś zadowolona ze stanu swoich finansów? Czy masz niepotrzebne długi? Czy robisz debety na swojej karcie? Czy wiesz ile i na co wydajesz? Co się powstrzymuje przed zmianami na lepsze w tym obszarze? Większość ludzi nie śledzi swoich wydatków – gdyby to robili przestali by się dziwić, gdzie znikają ich pieniądze. Jeśli tego nie robisz, zacznij monitorować stan swoich pieniędzy. Czy zarabiasz tyle, ile chcesz? Czy wiesz, ile mogłabyś realnie zarabiać? Może Twoje podejście do finansów wymaga dużych zmian a może niewielkich korekt.
- Wymiar otoczenia – Czy Twoje otoczenie pozbawia Cię energii czy stwarza Ci warunki, by czuć się tak, jak Ty chcesz? Stwórz wokół siebie piękne otoczenie. Czasem wystarczy tylko kilka kropli ulubionego olejku na poduszce, by poczuć się lepiej. Dbaj o swoją wygodę. Wyrzuć nie potrzebne rzeczy. Zastanów się co Cię irytuje w najbliższym otoczeniu i postaraj się wprowadzić zmiany. Jeśli meczą Cię zakupy, zacznij je planować i rób je przez internet albo raz w tygodniu.
- Wymiar energetyczno-emocjonalny – Zadbaj o odpowiedni poziom snu i odpoczynku. Nasze zasoby energetyczne są ograniczone. Zadbaj o wygodny materac, ciszę i ciemność. Śpij tyle, ile potrzebujesz. Negatywne emocje rozładowuj w konstruktywny sposób. Przy najsilniejszych emocjach, daj sobie czas na ochłonięcie.
- Wymiar relacji z innymi – Czy wszystkie relacje Ci służą? Może czyjeś narzekanie zabiera Ci czas? Może potrzebujesz szczerej rozmowy, bo coś Cię gnębi? Relacje z innymi rzadko kiedy są idealne, ale warto zadbać o takie, które Cię wzmacniają i/lub rozwijają oraz takie, w których możesz po prostu czuć się sobą.
- Wymiar fizyczny – Czy dostarczasz swojemu ciału odpowiedniej dawki ruchu? Zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem pamiętaj o potrzebach swojego ciała. Idź na spacer, zatańcz w pokoju do ulubionej muzyki. Zastanów się, jaki ruch autentycznie lubisz? Może zamiast modnego biegania dużo bardziej wolisz rower?
- Wymiar zdrowia – Rób badania okresowe (krew i mocz przynajmniej raz w roku), odwiedzaj ginekologa. Zadbaj o swoją dietę, która wpływa na stan zdrowia, poziom energii i nastrój. Każdy objaw płynący z Twojego ciała ma znaczenie (bóle głowy, drżenie rąk, napięcia w ciele). Jeśli masz jakiekolwiek dolegliwości, posłuchaj swojej intuicji i wybierz się tam, gdzie uznasz to, za najlepsze rozwiązanie (lekarz, fizjoterapeuta, zielarz, akupunktura). Wszelkie bóle mogą mieć podłoże stresowe. Długotrwały stres prowadzi do poważnych chorób – nie warto go lekceważyć. Znajdź swój własny sposób radzenia sobie ze stresem (sport, zabawa, wyjazd, sen, rumianek, masaż, spacer, joga, kontakt z przyrodą etc.)
- Wymiar duchowy – Czy masz poczucie sensu i spełnienia w życiu? Czy masz energię, by planować swoją przyszłość? Każda chwila poświęcona duchowej strefie naszego życia daje nam jasność, co jest dla nas ważne, jakie wartości reprezentujemy i jak w związku z tym chcemy spędzić każdy z dni, jakie przed sobą mamy. Każdy z nas działa w oparciu o moralny kompas. Czujemy kiedy robimy coś wbrew sobie czyli wbrew własnym wartościom i wizji przyszłości. W zależności od swojej religii i poglądów znajdź czas na medytację lub modlitwę albo po prostu zapal świeczkę i pobądź ze sobą w ciszy. Tylko w skupieniu można dotrzeć do źródła mądrości i siły.
- Wymiar zarządzania czasem – Jak duży obszar Twojego czasu, pozostaje poza Twoją kontrolą? Czy marnujesz czas na rzeczy, które nie sprawiają Ci przyjemności i/lub nie mają wartości? Czy aktywności, które podejmujesz każdego dnia prowadzą Cię w zamierzoną przez Ciebie stronę? Z których czynności powinnaś zrezygnować? Jak bardzo Twój dzień przypomina swoją idealną wersję? Dobrze zorganizowany czas daje poczucie swobody, możesz wtedy z większą świadomością przeżywać każdą chwilę i doświadczać tego, czego chcesz. To Ty kontrolujesz sytuację.
Wybierz z powyższej listy tylko jeden obszar swojego życia, co do którego czujesz, że potrzebuje Twojej uwagi i troski. Następnie zastanów się, jaką jedną, naprawdę małą rzecz w tym obszarze mogłabyś dla siebie zrobić. I zrób to <3