Potęga małych rytuałów: jak dbanie o siebie może uratować Ci skórę

W tym artykule chcemy przedstawić kilka prostych, praktycznych aktów troski, samo-opieki, dbania o siebie, które pomagają zmniejszyć stres i zaopiekować się sobą holistycznie.

Małe rzeczy. Drobne, regularne akty dbania o siebie. To, jak spędzasz poranki. W jaki sposób prowadzisz wewnętrzny dialog z samą sobą. Jak o sobie myślisz i jak się traktujesz. Co czytasz, i co oglądasz. Czym się karmisz. Z kim dzielisz się swoją energią. Kogo wpuszczasz na swój teren. Małe, codziennie rytuały zsumowane razem - tworzą i zmieniają Twoje życie.

Self Care isn’t a rocket science, czyli czym jest dbanie o siebie

Dbanie o siebie to wszystkie małe rytuały, które budują zdrowe nawyki, pomagają czuć się ugruntowanym (stabilnym emocjonalnie) a także kreatywnym, mniej zestresowanym i pełnym witalności. Celem dbania o siebie jest nie tylko chwilowe odprężenie, ale osiągnięcie stanu równowagi (również hormonalnej), która jest podstawą zdrowia.Czy to możliwe? Odczuwanie błogości, spokoju i równowagi przez cały czas, codziennie, nie jest oczywiście możliwe, choćby ze względu na ilość stresujących czynników, ale możemy pielęgnować te jakości i aktywnie wprowadzać je w życie.Długotrwały stres prowadzi do przeciążenia nadnerczy, które produkują kortyzol. A przeciążenie nadnerczy prowadzi do zmniejszenia funkcji tarczycy i wielu innych problemów zdrowotnych. Akty troski i dbania o siebie pozwalają Twoim nadnerczom się zregenerować i wyregulować pracę hormonów.Mniej stresu to lepszy sen, mniej bólu i stanów zapalnych, łatwiejsza kontrola wagi, zdrowa skóra, mniej psychicznego bałaganu, silniejsze poczucie równowagi.Podobnie jak w przypadku wszystkich nieinwazyjnych, naturalnych podejść do zdrowia, samo-opieka działa najlepiej, gdy jesteś konsekwentna. Nie możesz dbać o siebie tylko w czasie wakacji, albo tylko w weekendy. Nie możesz myć zębów tylko w sobotę. Tylko myjąc zęby codziennie, zapewniasz sobie ich zdrowie. Wplatając w każdy swój dzień małe akty dbania o siebie, dbasz o równowagę najpiękniej jak to możliwe.

Jak znaleźć czas na dbanie o siebie?

Najłatwiej jest znaleźć czas na dbanie o siebie, jeśli będziesz wybierała czynności, które lubisz. Trudno będzie znaleźć Ci czas na bieganie, jeśli go nie znosisz. Wybieraj aktywności, które autentycznie sprawiają Ci radość albo przynajmniej Cię interesują.  Wykorzystaj czas, który masz. Jeśli nie masz 30 minut na medytację, wykorzystaj te 10 minut, które masz na pewno. Jesteś zbyt zajęta, by gotować zdrowe śniadania, obiady i kolacje? Zacznij tylko od śniadań. Nie chodzi o bycie doskonałym, chodzi o małe, malutkie kroki.

6 pomysłów, jak dbać o równowagę (hormonalną, emocjonalną), która jest podstawią zdrowia

  1. JOGA HORMONALNA wg Dinah Rodriguez. W Milabo regularnie organizujemy warsztaty, na których przybliżamy tę metodę pracy. Zapisz się do naszego newslettera lub śledź proszę nasz fp, by nie przegapić kolejnych warsztatów. Czym jest joga hormonalna przeczytasz także na naszym blogu. Zacznij od znalezienia czasu na balasanę, czyli pozycję dziecka, pomoże ci się ukoić.

  2. PRANAYAMA i ćwiczenia oddechowe. Ćwiczenia oddechowe to jest z najszybszych sposobów na poprawę nastroju i powrót do równowagi, np. po stresującej sytuacji konfliktowej. Zamiast sięgać po pocieszacza (np. czekolady), naucz się choć jednego relaksującego ćwiczenia oddechowego. Przykłady ćwiczeń znajdziesz w naszym artykule 6 relaksujących ćwiczeń oddechowych na stres, złość i zmęczenie”.

  3. OLEJKI ETERYCZNE, używaj olejków, by łagodzić stres i dbać o swoje zdrowie. W stresie pomogą olejki z bazylii, lyang-lyang, bergamotki, trawy cytrynowej, pomarańczy, róży, jaśminy, lawendy. Nie musisz od razu kupować drogiego dyfuzytora. Wystarczy kroplę olejku rozetrzeć w dłoniach i wdychać przez chwilę. Więcej informacji znajdziesz w artykule o aromaterapii.

  4. UNPLUGGED, regularnie odłączaj się od sieci i technologii. Powiadomienia o mailach, i inne alerty, przychodzące wiadomości SMS czy Msg to wszystko są mikroprzerwy, które wyczerpują. Pomyśl, kiedy mogłabyś przestawiać telefon na tryb samolotowy lub całkowicie odłączać się od sieci. Twój układ neurohormonalny będzie Ci wdzięczny.

  5. SHIRIN-YOKU, czyli zanurz się w leśnej kąpieli. Spędzanie czasu w naturze to sposób na głębokie ładowanie baterii. Wystarczy spacer po parku, skwerze, najbliżej zielonej okolicy. Terapia lasem, jak pokazują badania, skutecznie pomaga obniżyć hormony stresu, a także zwiększa odporność.

  6. WDZIĘCZNOŚĆ, praktykowanie wdzięczności to chwila w ciągu dnia poświęcona na docenianie małych rzeczy. Zbadano, że uaktywnia części mózgu związane z poczuciem satysfakcji. Pomysły na praktykowanie wdzięczności znajdziesz w naszym artykule “Wdzięczność prostą drogą do szczęścia.

Zastanów się, jak mógłby wyglądać Twój dzień. Jaką jedną małą zmianę, możesz wprowadzić już dziś? Zrób to Pamiętaj, że nie chodzi o bycie perfekcyjną, chodzi o codzienne, małe starania się  i małe kroki. 

Previous
Previous

Mięsień duszy. Może kumulować napięcie i lęki. Jak je odblokować?

Next
Next

Jesień z ajurwedą (przepis na złote mleko)